منظور از قفل بیومتریک چیست و چه مشخصاتی دارد؟

منظور از قفل بیومتریک چیست و چه مشخصاتی دارد؟

شاید تا به امروز نام قفل بیومتریک را نشنیده باشید و یا آگاهی زیادی در رابطه با این قفل، نداشته باشید. قفل های بیومتریک، متشکل از دو مدل قفل مکانیکی و قفل دیجیتالی می باشند. در قفل های بیومتریک، مدل کلیدی حذف شده و نوع قفل آن، بر اساس اسکن چشم یا اثر انگشت است. به همین خاطر، قفل های بیومتریک، امنیت فوق العاده زیادی دارند و اغلب اوقات از آن ها در مکان های مهمی همچون: بانک ها، طلا فروشی ها و …. استفاده می کنند. این محصول نیز همانند سایر قفل های گاوصندوق، دارای ویزگی های منحصر به فردی از جمله: باز رشدن درب در کمترین زمان ممکن، استفاده همزمان دو نفر از آن، عدم نیاز به وجود کلید، امنیت بالا و… می باشند. برای آشنایی بیشتر با این نوع از قفل گاوصندوق و اطلاع از نحوه کار و قیمت آن، بهتر است تا در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

قفل بیومتریک چیست؟

قفل بیومتریک ( Biometric Locks )، یکی از بهترین نوع قفل ها می باشد که از ترکیب نوع مکانیکی و دیجیتالی ساخته شده است. در واقع، قفل گاوصندوق های بیومتریک، دارای دو بخش هستند که بخش اول آن مختص وارد کردن رمز دیجیتال و بخش دوم آن مربوط به احراز هویت از طریق اثر انگشت می باشند. لازم به ذکر است تا بدانید که در بخش دوم آن معمولا از اثر انگشت استفاده می شود ؛ اما، گاهی از اسکن چشم نیز استفاده می نمایند. اغلب افراد به جای وارد کردن رمز در بخش اول، بخش دوم را انتخاب می کنند. زیرا، از نظر آن ها این روش سریع تر است و البته، احراز هویت از طریق اسکن چشم یا اثر انگشت، ایمن تر نیز می باشد. زیرا، اثر انگشت هر فردی مختص او است و هیچ شخصی نمی تواند به غیر از او، قفل را باز کند. گاوصندوق های بیومتریک ویژگی های دارند که سبب جذب طرفداران روز افزون آن ها شده است که تعدادی از این ویژگی ها، شامل موارد زیر می باشند:

  • راحتی کار با قفل بیومتریک
  • عدم نیاز به کلید
  • دسترسی سریع تر به محتویات داخل گاوصندوق
  • قابلیت استفاده همزمان چند نفر از آن
  • امنیت بالاتر قفل بیومتریک نسبت به سایر مدل ها

 

مزایای خرید و استفاده از قفل بیومتریک

خرید و استفاده از قفل بیومتریک، دارای مزیت های بی شماری می باشد که تعدادی از اصلی ترین آن ها شامل موارد زیر هستند:

1)    آسان بودن

استفاده از قفل بیومتریک برای بیشتر افراد آسان است و با توجه به این که اثر انگشت هر شخصی با فرد دیگر متمایز می باشد، لذا این مدل از امنیت فوق ‌العاده بالایی نیز برخوردار است.

 

2)    عدم نیاز به رمز عبور

یکی از شاخص ‌ترین مزیت ‌های استفاده از این قفل، عدم نیاز به رمز عبور می باشد که اصلاً لازم نیست که شما ترکیبی از اعداد را به حافظه خود بسپارید. لذا، فقط کافی است که شما انگشتان را روی قسمت اسکنر گذاشته و شاهد باز شدن درب در کمترین زمان ممکن باشید.

 

مزایای خرید و استفاده از قفل بیومتریک 

3)    عدم نیاز به کلید

در گاوصندوق‌ هایی با قفل بیومتریک، شما عزیزان دیگر نیازی به کلید ندارید و با مشکلاتی از جمله شکستن کلید، گم شدن آن و…. مواجه نخواهید شد. زیرا، گم شدن کلید گاوصندوق می تواند بسیار خطرناک بوده و امنیت آن را تا حد زیادی، کاهش دهد. چنانچه با این مشکل مواجه شدید باید سریعاً اقدامات لازم را برای باز نمودن درب گاوصندوق انجام دهید و تمامی محتویات داخل آن را خارج کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله ای مربوط به اگر کلید گاوصندوق گم شود، چگونه قفل آن را باز کنیم؟ را مطالعه نمایید. برای مطالعه می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

برای مطالعه مقاله اگر کلید گاوصندوق گم شود، چگونه قفل آن را باز کنیم؟ بر روی لینک کلیک کنید.

 

4)    سرعت دسترسی بالا

قفل های بیومتریک دسترسی بسیار بالایی نسبت به محتوای داخل را برای شما عزیزان فراهم می کنند. در صورتی که موقعیت اضطراری دارید؛ پیدا کردن کلید یا سپردن رمز عبور زمان زیادی از شما می ‌گیرد. اما، در این قفل ها لازم است که تنها با قرار دادن انگشت خود بر روی اسکنر در کوتاه ‌ترین زمان به محتویات داخلی گاوصندوق خود دسترسی پیدا کنید.

 

5)    دسترسی چند نفر به صورت همزمان

اغلب قفل هی اثر انگشتی یا بیومتریک، این قابلیت را دارند تا شما بتوانید اثر انگشت چندین نفر را ذخیره کنید. بر همین اساس می ‌توانید اثر انگشت چندین نفر از اعضای خانواده خود را اسکن کنید تا هر زمان که نیاز به دسترسی به محتویات گاوصندوق داشتید، بتوانند از آن استفاده نمایند. این ویژگی نسبت به دادن چند کلید به تعداد زیادی از افراد، از ایمنی بالاتری برخوردار می باشد.

 

معایب قفل بیومتریک

این قفل نیز همانند سایر قفل ها و گاوصندوق ها، در عین حال که دارای مزیت های بی شماری می باشد، دارای معایبی نیز است که تعدادی از اصلی ترین آن ها عبارتند از:

نیاز به منبع برق

قفل بیومتریک از اسکنرهای الکترونیکی برای اسکن اثر انگشت استفاده می کند. بنابراین، قفل برای کار کردن نیاز به منبع برق دارند و این دستگاه‌ با باتری کار می ‌کند. بهترین نمونه این قفل ها که دارای نمایشگر باتری هستند؛ نیاز به شارژ یا تعویض باتری دارند در صورتی که باتری آن کم باشد اسکنر اثر انگشتی کار نخواهد کرد. لذا، دسترسی به محتویات داخل گاوصندوق غیرممکن خواهد بود که ایند موضوع یکی از بزرگ ترین معایب آن به شمار می آید.

 

عدم کارایی دستگاه اسکنر

یکی دیگر از معایب قفل بیومتریک، عدم کارایی دستگاه اسکنر می باشد. کارایی نامناسب دستگاه اسکنر موجب می‌ شود تا گاوصندوق نتواند اثر انگشت ذخیره شده شما را به خوبی شناسایی نماید. همچنین، افراد میانسالی که قصد دارند از این قفل ها استفاده کنند، دستگاه اسکنر به دلیل کهولت سن اثر انگشت آن‌ ها را سخت ‌تر شناسایی می کند. زیرا، وجود جریان خون ضعیف و ساییدگی و پارگی کل پوست انگشتان، می ‌تواند از جمله عواملی باشد که موجب می ‌شود تا اسکنرهای اثر انگشت را برای برخی از افراد سخت ‌تر و پیچیده ‌تر کند.

 

زیاد بودن قیمت قفل بیومتریک

قیمتی که برای قفل های بیومتریک، در نظر گرفته شده است، در مقایسه با قفل های معمولی، بیشتر می باشد. البته، در سال ‌های گذشته تا حدودی قیمت این قفل کاهش پیدا کرده بود؛ اما، امسال مجددا هزینه آن افزایش یافته است. لذا، می توان گران بودن این قفل را جزء معایب آن به شمار آورد.

 

انواع روش ‌های تشخیص هویت قفل‌ بیومتریک

روش های مختلفی برای تشخیص هویت از طریق قفل بیومتریک وجود دارد که برخی از مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می باشند:

تشخیص هویت قفل بیومتریک با اثر انگشت

سطح انگشت هر انسانی درای خطوط و خصوصیات منحصر به فردی است، حسگرهایی که داخل قفل گاوصندوق وجود دارد که این خطوط و ناهمواری ‌ها را اسکن و در خود ذخیره می ‌کند و برای بازگشایی قفل گاوصندوق از آن استفاده می کند. لازم به ذکر است تا بدانید که این روش آسان‌ ترین و پرکاربردترین راه تشخیص هویت قفل بیومتریک برای باز شدن آن می باشد.

 

با تشخیص چهره

یکی دیگر از راه های باز شدن قفل بیومتریک، استفاده از دوربین ‌های تشخیص چهره، بر روی دستگاه می باشد. اغلب اوقات از این روش در سازمان‌ های دولتی استفاده می کنند. در این گونه از قفل ‌ها با استفاده از ویژگی‌ هایی مانند: فاصله بین دو چشم، هندسه چشم، بینی، لب ‌ها و… برای تشخیص تفاوت بین چهره‌ ها استفاده می گردد.

 

انواع روش ‌های تشخیص هویت قفل‌ بیومتریک

 

تشخیص هویت قفل بیومتریک با صدا

در این روش از امواج صوتی و ارتعاش و الگوی صوتی، در تشخیص هویت برای باز شدن قفل بیومتریک، استفاده می شود. در این روش نمونه صوتی فرد ذخیره شده و در استفاده مجدد، اطلاعات ورودی با اطلاعات ذخیره شده مقایسه شده و در صورت مطابقت، هویت فرد تایید می شود. البته در این روش به دلیل تغییرات ناگهانی صدا (مثلا به دلیل سرماخوردگی) ضریب خطا وجود دارد و ممکن است هویت شخص به اشتباه تشخیص داده شود.

 

عنبیه چشم

یکی دیگر از روش‌ های تشخیص هویت قفل بیومتریک، عنبیه چشم هر فرد می باشد. به یاد داشته باشید که با توجه به هزینه بر بودن و گرانی این قفل‌ ها، این روش بیشتر برای سازمان‌ های امنیتی و نظامی کاربرد دارد. در این روش الگوی موجود در عنبیه چشم و رنگ آن با اطلاعات موجود، بررسی و با اطلاعات ورودی مقایسه شده و در نهایت به تشخیص هویت می رسد.

 

تشخیص هویت قفل بیومتریک با کف دست

همه ما می دانیم که کف دست هر انسان با هر فرد دیگری، متفاوت بوده و هیچ گونه شباهتی ندارد. در واقع، خطوط و الگوهای کف دست هر انسانی کاملا منحصر به فرد می باشد و الگوی کف دست از لحظه تولد شکل گرفته و تا سنین بلوغ طرح نهایی آن مشخص می‌ شود. برای بازگشایی این قفل ها نیز می توانید از همین ویزگی استفاده کرده و فقط با گذاشتن چند ثانیه کف دست بر روی اسنکر، قفل باز خواهد شد.

 

تشخیص هویت قفل بیومتریک با کف دست

 

نحوه ساخت قفل بیومتریک چگونه است؟

برای ساخت گاوصندوق بیومتریک، هر یک از تولیدکنندگان باید مراحلی را به درستی و با دقت طی کنند که این مراحل، به شرح زیر می باشند:

  • مرحله اول، بهره گیری از تکنولوژی های روز دنیا برای بالا بردن امنیت این نوع از قفل می باشد. در واقع، تولیدکنندگان باید از جدیدترین تکنولوژی ها برای تولید آن استفاده نمایند.
  • مرحله دوم، استفاده از جدیدترین ابزارها و سنسورهای امنیتی روز دنیا می باشد.
  • مرحله سوم ازساخت قفل بیومتریک، مربوط به طراحی و قالب بندی گاوصندوق است.
  • مرحله نهایی، انجام تست و آزمایش های اولیه برای عرضه در بازار رقابتی تولید گاوصندوق می باشد.

لازم به ذکر است تا بدانید که به خاطر جدید بودن تجهیزات ساخت این نوع از قفل، بسیاری از تجهیزات ساخت آن در بازار ایران موجود نمی باشد. لذا، اغلب شرکت های تولید کننده محبور هستند تا قطعات مختلف این قفل را از بازارهای دیگر، وارد کنند. همین مسئله موجب می شود تا قیمت آن نسبت به گاوصندوق های معمولی تا حدودی بیشتر باشد.

 

برای آشنایی با مراحل ساخت گاوصندوق، بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

 

خدمات پس از فروش قفل بیومتریک

هر یک از شما عزیزان با خرید این نوع از قفل، از شرکت ایران کاوه می توانید از خدمات پس از فروش با بالاترین کیفیت و ارزان ترین قیمت نیز بهره مند شوید. در واقع، نصب این قفل توسط نیروهای ماهر و با تجربه ما انجام می شود و با نصب اصولی آن و استفاده از تجربه کارکنان برای پیدا کردن محل مناسب، برای مخفی کردن گاوصندوق می توان امنیت این قفل را چندین برابر کرد. یکی از مسائلی که خریداران گاوصندوق با آن واجه هستند، جا به جایی و حمل آن می باشد. زیرا، گاوصندوق و قفل آن باید به نحوی حمل شوند که کوچک ترین آسیبی به آن ها وارد نشود. شما با خرید از ما می توانید به راحتی و در درب منزل، محصول مورد نظرتان را تحویل گرفته و نگران حمل و نقل آن نباشید. علاوه بر این، اگر رمز قفل بیومتریک را اشتباه وارد کرده باشید و قفل آن دچار آسیب شده باشد، نگران نباشید. اولین کاری که باید انجام دهید حفظ خونسردی و آرامش بوده و کافی است تا با ما تماس بگیرید.

 

خلاصه مطلب

ما در این بخش از مطلب تلاش کردیم تا شما عزیزان را با قفل بیومتریک آشنا کرده و اطلاعات کاملی در رابطه با آن، در اختیارتان قرار دهیم. همواره به یاد داشته باشید که گاوصندوق‌ ها از اسناد و اشیا مهمی در برابر سرقت، محافظت می ‌کنند. لذا، قفل های آن ها باید در برابر سرقت مقاوم بوده و امنیت زیادی را فراهم کنند. به همین خاطر، قفل های اثر انگشتی یا بیومتریک به تولید رسیده اند که واحدهایی با آخرین فنآوری هستند و بیشترین میزان امنیت را فراهم می کنند. اگر که شما عزیزان به دنبال بهترین راه محافظت از خانه یا محل کار خود هستید، پس می توانید برای خرید این قفل ها اقدام کنید. برای این کار کافی است تا با همکاران ما در ایران کاوه ارتباط برقرار کرده و از آن ها در این زمینه، یاری بگیرید. در واقع، شما می توانید باکیفیت ترین قفل های بیومتریک یا اثر انگشتی را با قیمتی مناسب، از ما خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

منوی اصلی