چه عواملی بر میزان مقاومت گاوصندوق اثر می گذارند؟

چه عواملی بر میزان مقاومت گاوصندوق اثر می گذارند؟

میزان مقاومت گاوصندوق، همواره یکی از مهم ترین عواملی است که باید به آن توجه ویژه ای شود. در واقع، هر چه میزان مقاومت یک گاوصندوق بیشتر باشد، می توان گفت که آن محصول بهتر است. اما، به یاد داشته باشید که عوامل بسیار زیادی بر این مسئله اثر می گذارند. برخی از عوامل اثر گذار بر میزان مقاومت گاوصندوق، شامل: وزن، نشان استاندارد، ضدسرقت بودن، نسوز بودن، جنس فولاد، آپشن های مختلف و… می باشند. علاوه بر این، بهتر است تا بدانید که فاکتورهایی برای مقاوم سازی گاوصندوق وجود دارند که شامل: مقاوم سازی در برابر حریق، مقاومت بتن، آلیاژهای حرارتی، ساختار خارجی ایمن و… هستند. برای آشنایی بیشتر با این عوامل و فاکتورها، بهتر است تا در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

منظور از مقاومت گاوصندوق چیست و چگونه باید باشد؟

در ابتدا پیش از آشنایی با عوامل اثر گذار، بهتر است تا با مقاومت گاوصندوق، مطلع شوید. لازم به ذکر است تا هر یک از شما عزیزان بدانید که همیشه امنیت و مقاومت گاوصندوق، به معنی مخفی بودن و دور از دسترس بودن آن نیست. در واقع، منظور از مقاومت این است که اگر یک دزد گاوصندوق را پیدا کرد، نتواند درب آن را باز کرده و به محتویات آن دسترسی داشته باشد. همچنین، منظور این است که اگر گاوصندوق در معرض حوادث طبیعی نظیر: سیل یا آتش‌ سوزی قرار گرفت، مقاومت بالایی در برابر آن ها داشته باشد و دچار آسیب نشود. میزان مقاومت هر یک از گاوصندوق ها با هم متفاوت هستند. به طور مثال مقاومت گاوصندوق خانگی همواره کمتر از مقاومت گاوصندوق های اداری یا بانکی هستند.

 

برای آشنایی با گاوصندوق بانکی، بر روی لینک کلیک کنید.

 

به طور کلی به یاد داشته باشید که یک گاوصندوق باید از مقاومت کافی برای حفاظت از محتویات داخل آن را داشته باشد. لذا، اگر یک گاوصندوق معمولی برای نگهداری اسناد و مدارک خود خریداری کنید، نباید از آن انتظار مقاومت گاوصندوق های ضد سرقت  یا ضد حریق را داشته باشید. اگر نمی دانید که میزان مقاومت یک گاوصندوقی که تهیه کرده اید چقدر است، باید ضریب امنیت آن را بررسی و تحلیل کنید. در واقع، گاوصندوق ها دارای یک کد یا همان عدد ضریب امنیت می باشند. این کد یا همان ضریب امنیت، نشان دهنده میزان مقاومت گاوصندوق در برابر سرقت، در برابر حوادث طبیعی، در برابر سیل و آتش‌ سوزی و … می باشد. به هر میزانی که این عدد بزرگتر باشد، طبیعتا ضریب امنیت و مقاومت محصول شما نیز در برابر سرقت و آسیب، بیشتر می باشد. عوامل بسیاری در این زمینه، اثر گذار هستند که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

 

عوامل اثر گذار بر مقاومت گاوصندوق

در بخش های پیشین بارها بیان کردیم که عوامل بسیار زیادی وجود دارند که بر میزان مقاومت یک محصول، اثر می گذارند. از جمله مهم ترین این عوامل، شامل موارد زیر می باشند:

 • وزن گاوصندوق
 • نشان استاندارد گاوصندوق
 • ضدسرقت بودن گاوصندوق
 • نسوز بودن گاوصندوق
 • جنس فولاد
 • وجود آپشن ‌های خاص

وزن گاوصندوق

یکی از مهم ترین عواملی که بر میزان مقاومت هر گاوصندوق اثر می گذارد، وزن آن می باشد. در واقع، هر چه وزن گاوصندوق یاد باشد، باعث می شود که سارقان نتوانند آن را جا به جا کرده و به مکان دیگری منتقل کنند. زیرا، باز کردن درب گاوصندوق حتی با ابزارهای مجهز کار آسانی نیست و اغلب سارقین، گاوصندوق ها را به محل دیگری منتقل کرده و در آن جا درب را باز می کنند. اما، در صورتی که گاوصندوق وزن زیادی داشته باشد و امکان حمل و انتقال آن به راحتی امکان‌ پذیر نباشد، می توان گفت که میزان مقاومت آن در برابر سارقین، زیاد است. به همین خاطر به یاد داشته باشید که پیش از خرید گاوصندوق حتما از وزن آن مطلع شده و سپس برای خرید، اقدام کنید.

 

عوامل اثر گذار بر مقاومت گاوصندوق

 

وجود یا عدم وجود نشان استاندارد

یکی دیگر از عواملی که بر میزان مقاومت گاوصندوق اثر می گذارد، نشان استاندارد آن می باشد. در واقع، اگر شما پیش از خرید متوجه شدید که محصول دارای نشان استاندارد نیست، حتما خرید را لغو کنید. در غیر این صورت، محصولی غیر ایمن را خریداری کرده اید. اما، اگر یک گاوصندوق دارای نشان استاندارد بود، حتما آن را تهیه کنید.

 

برای آشنایی با روش های تشخیص گاوصندوق غیر ایمن، بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

 

ضدسرقت بودن گاوصندوق

یکی دیگر از عوامل موثر در مقاومت گاوصندوق، ضد سرقت بودن آن است. در واقع، هر یک از شما عزیزان بهتر است گاوصندوق‌ هایی را انتخاب کنید که نسبت به نوع معمولی، از قابلیت ضدسرقتی بیشتری برخوردار باشند. ضریب امنیت گاوصندوق‌ های ضد سرقت با هم کاملا متفاوت هستند و هر چه میزان ضریب امنیت بیشتر باشد، قیمت گاوصندوق ضدسرقت نیز افزایش پیدا می کند. در برخی از گاوصندوق ‌ها، آپشن ‌های خاصی وجود دارند که برای بالا بردن میزان مقاومت در برابر سرقت از آن ها استفاده می شود. به طور مثال: برخی از گاوصندوق‌ ها دارای سیستم دزدگیر هستند و از طریق این سیستم اگر فردی بخواهد درب آن را باز کند، به مالک پیام ارسال می شود.

 

نسوز بودن گاوصندوق

یکی دیگر از عوامل موثر در مقاومت گاوصندوق، نسوز بودن آن می باشد و میزان نسوزی محصولات نیز با هم متفاوت هستند. در واقع، ممکن است که یک گاوصندوق فقط 30 الی 60 دقیقه قادر به مقاومت در برابر حریق و دمای بالا باشد. اما، گاوصندوقی دیگر به راحتی بتواند در معرض آتش سوزی و حرارت 4 تا 5 ساعت وام بیاورد. پیش از خرید گاوصندوق، توجه کنید که قرار است چه نوع اشیایی را داخل آن نگهداری کنید. این مسئله بسیار مهم است در صورتی که تنها تمایل دارید که اسناد کاغذی داخل آن نگهداری کنید یا لوازم و تجهیزات دیجیتالی حساس نگهداری کنید، باید محصولی را تهیه کنید که قدرت نسوزی زیادی داشته باشد.

 

نسوز بودن گاوصندوق

 

جنس فولاد به کار رفته در مقاومت گاوصندوق

علاوه بر موارد ذکر شده، جنس فولاد به کار گرفته شده در ساخت درب و بدنه گاوصندوق نیز در میازن مقاومت آن، اثر می گذارد. البته، علاوه بر جنس فولاد، قطر فولاد به کار رفته شده در بدنه و درب گاوصندوق نیز تاثیر مستقیمی بر روی افزایش میزان مقاومت صندوق دارد. قطر فولاد علاوه بر میزان مقاومت، بر وزن نهایی یک گاوصندوق نیز اثر می گذارد.

 

فاکتورها و معیارهای مقاوم‌ سازی گاوصندوق

برای مقاوم سازی یک گاوصندوق، معیارها و فاکتورهایی وجود دارند که شامل موارد زیر می باشند:

1.    مقاوم در برابر حریق

اولین فاکتور و معیار که در زمان ساخت گاوصندوق باید به آن توجه شود، مقاومت محصول در برابر حوادث ناگوار اعم از آتش سوزی است. زیرا، در زمان رخ دادن فرایند آتش سوزی و ایجاد حرارت بالا، مقاومت گاوصندوق در برابر آتش بسیار حائز اهمیت می باشد. تولیدکنندگان برای ساخت گاوصندوق ‌های نسوز، باید از یک ماده برای پر کردن بین دو جداره آن، استفاده کنند. لازم به ذکر است تا بدانید مواردی که بین دیواره‌ های گاوصندوق ریخته می ‌شوند، منجر به افزایش مقاومت ساختار اصلی آن ی شوند. میزان مقاومت گاوصندوق در برابر حریق، به جنس فولاد بستگی دارد و هر چه جنس آن مرغوب باشد، میزان مقاومت نیز افزایش پیدا می کند.

 

2.    ساختار خارجی ایمن

به طور معمول، ساختار گاوصندوق‌ های وارداتی، دارای آلیاژ های مختلفی هستند که نوع آلیاژ همراه با مقاومت حرارتی هر دو، از شاخص ‌های متمایز کننده برای ساختار گاوصندوق به شمار می آیند. با استفاده از نوع آلیاژ مختلف در ساختار گاوصندوق ‌های وارداتی، امکان نسوز بودن را داخل گاوصندوق افزایش می دهند.

 

3.    مقاومت بتن

بر اساس آمارها و گزارشات به دست آمده می توان پی برد که مقاومت بتن به کار گرفته شده در ساختار گاوصندوق، تاثیر زیادی بر مقاومت نهایی این محصول، می گذارد. در رابطه با مقاومت مکانیکی برای بتن، در نتیجه حفظ و دوام آن در برابر حریق به طور فزاینده ‌ای کاهش پیدا می‌ کند. با توجه به دمای 100 درجه سانتی‌گراد، باعث ایجاد ترک برای بتن می ‌شود. در واقع، ترک ‌های ایجاد شده منجر به افزایش سرعت در ساختار محصول شده و سپس به صورت پیوسته گسترش خواهد یافت.مطابق آمارهای موجود، به صورت روزانه 500 مدل از مواردی که از طریق بتن و مصالح بومی در کشور در دمای 200 درجه سانتی ‌گراد می‌ توانند مقاومت خود را از دست دهند. به همین خاطر گاوصندوق ‌های نسوز تا دمای 800 درجه قابل استفاده خواهند بود. ولی، معمولا بیشتر گاوصندوق‌ ها در دمای 800 درجه کاملا از بین می روند.

 

فاکتورها و معیارهای مقاوم‌ سازی گاوصندوق

 

4.    تغییر شکل گاوصندوق در دمای بالا

در بخش پیشین بیان کردیم که برخی از گاوصندوق ها با افزایش دما از بین می روند. در واقع، در زمان آتش سوزی، با سنجش ساختار گاوصندوق، به راحتی می ‌توان متوجه میزان آسیب دیدگی و مشکلات پیشرو بر روی ساختار آن شد. به طور مثال: در حادثه ناگوار آتش سوزی پلاسکو، مشکلات بسیار زیادی برای گاوصندوق ‌ها، ایجاد شد که منجر به خسارات و آسیب دیدگی ‌های افراد گردید. اولین مشکلی که گاوصندوق ها با آن مواجه شدند، تغییر ساختار و نابودی فرم آن ‌ها بود. در اثر مشکلات به وجود آمده برای گاوصندوق در اثر آتش سوزی با حرارت بالا است. هنگام وقوع شدت حرارت، گاوصندوق دچار خسارت ‌های غیر قابل جبران ناپذیری خواهد شد.

در نهایت منجر خواهد شد تا ساختار گاوصندوق تغییر شکل یابد و در اثر آتش سوزی، ماده عایق نامناسب از بتن داخل آن استفاده شده بود. با استفاده از آلیاژ‌های غیر استاندارد و بی ‌کیفیت در بدنه به کار رفته شده است. از این رو مواد عایق در اثر حرارت مقاومت ‌شان کاهش خواهد یافت. با کاهش یافتن مقاومت بدنه و ساختار گاوصندوق در برابر حرارت باعث تغییر فرم و شکل گاوصندوق می ‌گردد. از عواملی که باعث ایجاد کیفیت هر چه بیشتر بر روی ساختار گاوصندوق می شود، از نوع جنس فولاد آن است. جنس فولاد در داخل گاوصندوق، کیفیت محصول را تحت شعاع قرار می ‌دهد.

 

5.    آلیاژهای حرارتی

در هنگام استفاده از آلیاژهای فولاد یا تنگستن برای گاوصندوق، استفاده جهت عایق حرارتی باعث بالا رفتن میزان مقاومت محصول می شود. فاکتور مورد نیاز به منظور ساختار آلیاژ به شکل محرمانه می باشد و در اثر تماس آتش با آلیاژها، می‌ توانند تا دمای 90 درجه سانتی‌ گراد مقاوم باشند. البته، این در صورتی است که در دمای 800 درجه سانتی‌گراد 80% بتن دچار آسیب و خسارت شده است.

 

تاثیر مواد عایق بر روی قیمت

لازم به ذکر است تا بدانید که در ساخت گاوصندوق، هرچه آلیاژ استاندارد و مناسب به عنوان عایق مورد استفاده قرار گیرد، کیفیت گاوصندوق نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت. بالا بودن کیفیت، ارتباط موثری بر روی امنیت گاوصندوق دارد. به همین خاطر، امنیت و کیفیت هر دو از عوامل موثر بر روی قیمت گاوصندوق به حساب می ‌آیند. هنگام استفاده از بتن در گاوصندوق، قیمت آن نیز طبیعتا بیشتر خواهد شد. به کار بردن آلیاژ از مزایای متعددی برای افراد و تولیدکنندگان گاوصندوق دارد. در هنگام استفاده از بتن، به عنوان یک عایق در بدنه گاوصندوق موجب کاهش یافتن قیمت محصول خواهد شد. لذا، هر یک از شما عزیزان در هنگام خرید گاوصندوق، باید به تمامی عوامل مهم درباره ساختار آن دقت خاصی نمود. به یاد داشته باشید که علاوه بر تمامی موارد فوق، فاکتور‌های دیگری نیز وجود دارند که منجر به افزایش کیفیت ساختار و میزان مقاومت گاوصندوق می شوند که عبارتند از:

 • بهره ‌مندی از سیستم ضدسرقت
 • طراحی به صورت اصولی داخلی و خارجی
 • مواد اولیه با کیفیت و استاندارد
 • وزن مناسب
 • قابلیت نسوز برای ساختار گاوصندوق
 • زیبایی ظاهری

برای آشنایی با عوامل اثر گذار بر قیمت گاوصندوق، بر روی لینک کلیک کنید.

خلاصه مطلب

ما در این بخش از مطلب تلاش کردیم تا هر یک از شما عزیزان را به طور کامل و مفصل با عوامل موثر بر میزان مقاومت گاوصندوق آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که علاوه بر تمامی موارد ذکر شده، عوامل و فاکتورهای تاثیر گذار دیگری نیز بر این موضوع، وجود دارند که شما می توانید برای اطلاع از آن ها با مشاورین ما در ارتباط باشید. علاوه بر این، اگر می خواهید تا گاوصندوق هایی با مقاومت زیادی را تهیه کنید و در عین حال هزینه کمی برای آن ها پرداخت کنید، می توانید با همکاران ما در ایران کاوه، تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

منوی اصلی