انواع رتبه بندی در گاوصندوق کدامند؟

انواع رتبه بندی در گاوصندوق کدامند؟

تقریباً تمامی محصولات دارای رتبه ‌بندی هستند و گاوصندوق نیز از این قاعده مستثنی نیست. رتبه ‌بندی گاوصندوق بیانگر میزان کیفیت آن هستند. به همین خاطر اطلاع از رتبه ‌بندی گاوصندوق بیانگر میزان کیفیت و همچنین قابلیت ‌های آن می ‌باشد و می ‌توان تا حد زیادی از ایمنی آن اطمینان حاصل پیدا کرد. هر چه رتبه ‌بندی یک گاوصندوق دارای عدد بیشتری باشد، بیانگر امنیت و کیفیت بالاتر آن است. انواع رتبه ‌بندی گاوصندوق شامل: رتبه ‌بندی بیمه، نقدینگی، امنیت، آتش سوزی و…، می ‌باشند. البته رتبه ‌بندی ‌های ذکر شده مربوط به گاوصندوق ‌هایی است که بر اساس استانداردهای بین المللی و جهانی به تولید می ‌رسند. برای آشنایی کامل با این موضوع بهتر است تا در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

چرا رتبه ‌بندی گاوصندوق اهمیت دارد؟

هر یک از شما عزیزان پیش از این که با انواع رتبه ‌بندی گاوصندوق ‌ها آشنا شوید، ممکن است سوال کنید که چرا رتبه ‌بندی اهمیت دارد؟ در پاسخ به این سوال شما عزیزان باید بیان کنیم که همواره رتبه ‌بندی تمامی محصولات دارای اهمیت بالایی می ‌باشند. زیرا، از طریق رتبه ‌بندی می‌ توان به کیفیت یک محصول و همچنین میزان ایمنی آن گاوصندوق پی برد. در واقع، هر چه رتبه یک گاوصندوق بالاتر باشد بیانگر این است که کیفیت آن مرغوب ‌تر است. البته عدد هر رتبه ‌بندی مربوط به نسوز بودن، نقدینگی، بیمه، امنیت بالا، ضد سرقت بودن و عواملی از این قبیل بستگی دارد. لذا، باید رتبه هر یک از موارد بیان شده را به خوبی مطالعه نموده و پس از آن، برای خرید اقدام کرد.

 

آشنایی با انواع رتبه ‌بندی گاوصندوق

در بخش ابتدایی بیان کردیم که رتبه ‌بندی گاوصندوق ‌ها به طور کلی به چهار دسته تقسیم می ‌شوند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 

درجه بندی بیمه

یکی از مهم ترین رتبه‌ بندی‌ ها که به نوعی تضمین برای جبران خسارات گاوصندوق به شمار می‌ آید، رتبه ‌بندی بیمه آن می ‌باشد. در واقع، رتبه ‌بندی بیمه به نوعی تضمین برای ادعایی است تا شرکت ‌ها و سازمان‌ هایی که گاوصندوق ‌ها را به تولید می ‌رسانند، بتوانند در صورت هر گونه آسیب یا صدمه ‌ای که به گاوصندوق یا محتویات داخل آن وارد می‌ شود، خسارت‌ ها را تمام و کمال پرداخت کنند. به همین خاطر هر یک از شما عزیزان اگر متقاضی خرید گاوصندوق هستید، حتماً از رتبه ‌بندی بیمه آن اطمینان حاصل کنید و بدانید که خود بیمه و محتویات و دارایی ‌های داخل آن به طور کامل تحت پوشش بیمه قرار گرفته باشند.

این رتبه ‌بندی به نوعی است که یکدست بودن دیگر امتیازها و رتبه ‌بندی ‌های گاوصندوق را شامل می ‌شود و هر چه سایر رتبه ‌بندی‌ ها وجود داشته باشند، این گزینه نیز رتبه بالاتری را اخذ خواهد کرد. البته، استفاده از رتبه ‌بندی بیمه نیاز به برخی دستورالعمل ‌ها و قوانین امنیتی دارد. به طور مثال: اگر یک گاوصندوق دارای این درجه بندی باشد، باید حتماً تمامی مکان‌ های نزدیک به آن دارای دوربین‌ های مداربسته باشند. زیرا، از این طریق، سرقت و یا هر آسیبی که به گاوصندوق وارد شود؛ قابل پیگیری بوده و بیمه م ی‌تواند تمامی خسارت ‌های مربوط به این اتفاق را پرداخت نماید.

 

درجه بندی نسوز بودن

یکی دیگر از مهم ترین رتبه ‌بندی گاوصندوق، نسوز بودن و مقابله در برابر حرارت و آتش سوزی می ‌باشد. گاوصندوق ‌ها اگر نسوز نباشند و در معرض آتش و یا حرارت بالا قرار بگیرند، هم اجزای خودشان و هم محتویات و دارایی‌ هایی که در داخل آن ها قرار داده شده نیز در معرض آتش سوزی از بین رفتن خواهند رفت. اسناد و مدارک، طلا و جواهرات، سی ‌دی ‌ها، فلش‌ ها و تمامی محتویات داخل آن، بلافاصله پس از این که در معرض آتش و دمای بالا قرار بگیرند؛ از بین می‌ روند. به همین خاطر، رتبه ‌بندی نسوز بودن از جایگاه ویژه ‌ای برخوردار است و حتماً شما عزیزان پیش از خرید باید از این رتبه‌ بندی اطمینان حاصل کنید. درجه بندی نسوز بودن گاوصندوق ‌ها معمولاً از طریق حریق دستگاه تست انجام می ‌شوند و هر چه عدد رتبه بالاتر باشد، بیانگر این است که میزان مقاومت این محصول در برابر آتش سوزی و حرارت نیز بیشتر است.

 

آشنایی با انواع رتبه ‌بندی گاوصندوق

 

اما، در سمت مقابل هر چه عدد رتبه ‌بندی پایین باشد، بیانگر نشان دهنده این است که در آتش سوزی و یا دمای بالا، دستگاه و یا محتویات آن در معرض تخریب خواهند بود. معتبرترین رتبه ‌بندی‌ های نسوز بودن گاوصندوق مربوط به استاندارد ul آمریکا است که کامل ‌ترین و سخت‌ گیرترین استاندارد برای گاوصندوق ‌ها می ‌باشد. اما علاوه بر این، استانداردهای مختلف مثل kjs کشور کره و gis کشور ژاپن نیز از معتبرترین استانداردهای نسوز بودن هستند. لازم به ذکر است تا بدانید محصولاتی که برای نگهداری از اسناد و مدارک کاغذی مورد استفاده قرار می ‌گیرند، نیاز دارند که درجه نسوز بودن آن ها خاص باشد. گاوصندوق‌ هایی که در آن ها اسناد و مدارک کاغذی نگهداری می ‌شوند با نام گاوصندوق مدارک شناخته شده ‌اند. برای آشنایی با این محصول و اطلاع از قیمت آن می ‌توانید مقاله زیر را به خوبی مطالعه کنید.

 

برای آشنایی با گاوصندوق مدارک بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

رتبه ‌بندی امنیت

یکی دیگر از مهم ‌ترین رتبه ‌بندی گاوصندوق، میزان امنیت آن می ‌باشد. امنیت یکی از مهم ترین مولفه ‌هایی است که هر یک از خریداران گاوصندوق حتماً به آن توجه ویژه ‌ای می ‌کنند. در درجه بندی گاوصندوق نیز هر چه میزان امنیت یک گاوصندوق بیشتر باشد، رتبه آن بالاتر است. محصولی دارای رتبه بالا است که هیچ سارقی نتواند آن را از طریق انواع ابزارها مثل: دریل، دیلم و…، باز نماید و یا قفل آن را تخریب نماید. به طور کلی محصولی که هیچ یک از سارقین نتوانند به محتویات داخل آن دسترسی پیدا کنند، گاوصندوق ایمن نامیده می ‌شود. لذا، میزان رتبه ‌بندی آن نیز طبیعتاً در بالاترین حد ممکن قرار دارد. لازم به ذکر است تا بدانید که عوامل مختلفی بر میزان امنیت یک گاوصندوق اثرگذار هستند.

اما، مهم‌ ترین آن ها آلیاژ‌ها و فولادهای به کار گرفته شده در زمان ساخت گاوصندوق‌ ها می ‌باشند. هر یک از تولید کنندگان پیش از آن که مراحل ساخت گاوصندوق را به پایان برسانند، تست امنیت را بر روی محصولات خود انجام می ‌دهند. البته برخی از افراد سودجو برای کاهش هزینه‌ های تولید خود، این کار را انجام نمی ‌دهند و از آلیاژ‌ها و فولادهایی با کیفیت پایین استفاده می ‌کنند. طبیعتاً این موضوع بر میزان امنیت و کیفیت نهایی گاوصندوق اثرگذار است. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی شما می ‌توانید به مراکز معتبری مثل ایران کاوه مراجعه کنید و گاوصندوق ‌هایی را با امنیت بسیار بالا و کیفیت مرغوب خریداری نمایید.

استاندارد ضد سرقت معتبر دنیا نیز شاملRsc  آمریکا است که یکی از معتبرترین استانداردها در سطح جهانی است و بالای ۱۰۰ کمپانی از سراسر دنیا محصولاتشان را برای دریافت رتبه امنیت به این مرکز ارسال می ‌کنند. در واقع، این استاندارد آمریکایی یکی از قوی ‌ترین استانداردهای ضد سرقت در دنیا به شمار می ‌آید که دارای سه رتبه بندی است و پایین ‌ترین رتبه امنیتی آن به گاوصندوق ‌های خانگی اختصاص داده شده است. اگر می‌ خواهید با مراحل ساخت یک گاوصندوق آشنا شوید؛ توصیه می‌ کنیم که مقاله زیر را به خوبی مطالعه کنید.

 

برای آشنایی با مراحل ساخت گاوصندوق و چگونگی آن بر روی لینک مربوط کلیک کنید.

 

رتبه‌ بندی نقدینگی

یکی دیگر از مهم ترین رتبه ‌بندی‌ ها، مربوط به نقدینگی است که ممکن است شما عزیزان نام آن را در مقایسه با سایرین کمتر شنیده باشید. رتبه نقدینگی یا امتیاز نقدینگی، برای هر یک از گاوصندوق‌ ها با توجه به رتبه امنیت و نسوز بودن آن صورت می ‌گیرد. به طور کلی امتیاز نقدینگی یعنی مشخص می ‌کند چه مقدار پول و نقدینگی را می‌ توان در داخل یک گاوصندوق قرار داد. این نوع از نقدینگی همواره برای شرکت‌ های بیمه کاربرد دارد و البته گاهی در گاوصندوق‌ های وارداتی نیز این موضوع اهمیت ویژه ‌ای دارد. زیرا، گاوصندوق‌ های وارداتی توسط شرکت ‌های بیمه گذار داخلی حمایت نمی ‌شوند. به همین خاطر، میزان پول و نقدینگی که قرار است در درون یک گاوصندوق قرار داده شود، باید با آن مطابقت داشته باشد. اگر رتبه نقدینگی در یک گاوصندوق وجود نداشته باشد، اموال و دارایی ‌هایی که از یک محصول به سرقت بروند نیز دارای هیچگونه ضمانتی نخواهند بود. البته این موضوع بیشتر مختص گاوصندوق ‌های وارداتی می ‌باشد.

 

چرا گاوصندوق ‌ها را درجه بندی کرده ‌اند؟

دلایل مختلفی برای درجه ‌بندی و رتبه‌ بندی گاوصندوق ‌ها وجود دارند؛ اما، دو عامل اصلی آن حفاظت از سرقت و محافظت در برابر آسیب ‌های مختلفی مثل آسیب آب و رطوبت می ‌باشد. متاسفانه امروزه سرقت از گاوصندوق‌ ها سالانه بسیار زیاد اتفاق می ‌افتند. لذا، اگر شما عزیزان دارایی ‌های ارزشمند خود را در داخل گاوصندوق بگذارید و محصولی را خریداری کنید که از امنیت پایینی برخوردار باشد، به راحتی تمامی آن ها را از دست خواهید داد. لذا، یکی از مهم ‌ترین دلایل برای رتبه ‌بندی گاوصندوق‌ ها، حفاظت در برابر سرقت می ‌باشد. علاوه بر این، محافظت در برابر آسیب‌ های آب و رطوبت نیز جزء یکی از مهم ‌ترین دلایل به شمار می ‌آیند. برخی از افراد فکر می ‌کنند که محافظت در برابر آتش سوزی مهم ‌تر از محافظت در برابر آسیب‌ های آب و رطوبت است. اما، میزان آتش سوزی و حرارت بالا در منازل و ادارات و…، بسیار کمتر از میزان نفوذ پذیری آب در گاوصندوق ‌ها می باشد. به همین خاطر گاوصندوق ‌ها باید در برابر آسیب ‌های آب و رطوبت نیز ایمن باشند تا بتوانند در صورت نشتی آب، از محتویات داخل آن تا حد زیادی محافظت کنند. لازم به ذکر است تا بدانید که مدل گاوصندوق و اندازه آن در انتخاب بهترین درجه گاوصندوق اثرگذاری بسیار بالایی دارند. شما باید ابتدا مدل گاوصندوق و اندازه مد نظر خود را انتخاب کنید، سپس به درجه و رتبه بندی آن توجه داشته باشید.

 

رتبه امنیت گاوصندوق باید چند باشد؟

هر یک از شما عزیزان هم اکنون که با رتبه ‌بندی گاوصندوق‌ ها آشنا شدید، ممکن است سوال کنید که رتبه امنیت گاوصندوق باید چند باشند؟ در پاسخ به این سوال باید بیان کنیم که شما ابتدا باید به ارزش دارایی ‌های خود و میزان امنیتی که قرار است گاوصندوق را در آن محیط قرار دهید، توجه داشته باشید. در واقع، ممکن است شما دارایی ‌های با ارزش و یا محتویات مهمی را نخواهید در داخل گاوصندوق قرار دهید. طبیعتاً در این زمان رتبه امنیت برای شما اهمیت چندان زیاد نخواهد داشت. اما، اگر بخواهید اسناد و مدارک با ارزش طلا و جواهر و یا به طور کلی دارایی ‌های گران قیمت را در داخل گاوصندوق قرار دهید، باید محصولی را تهیه کنید که رتبه امنیت بالایی داشته باشد.

لازم به ذکر است تا بدانید که رتبه امنیت برای گاوصندوق‌ های خانگی، معمولاً عدد یک است. رتبه امنیت ۱ بیانگر این است که گاوصندوق فوق امنیتی است و شما می ‌توانید با خیالی راحت دارایی ‌ها و تمامی اسناد و مدارک مهم خود را در آن قرار دهید. اما، اگر قرار است گاوصندوقی را برای اداره یا محل کار خود تهیه کنید که محیطی آن امن بوده و دارای نگهبان یا دوربین مدار بسته است؛ رتبه استاندارد امنیت برای شما حائز اهمیت نیست. اگر در محیط اداره خود نگهبان و یا دوربین مداربسته وجود ندارد، پیشنهاد می ‌کنیم که از استاندارد RSC level2 استفاده کنید.

 

رتبه امنیت گاوصندوق باید چند باشد؟

 

سوالات متداول در رابطه با رتبه ‌بندی گاوصندوق

  • چرا رتبه‌ بندی گاوصندوق اهمیت دارد؟

زیرا هر چه رتبه یک گاوصندوق بالاتر باشد، نشان دهنده کیفیت و مرغوبیت آن و ایمنی بالای گاوصندوق است.

  • انواع درجه بندی گاوصندوق کدامند؟

انواع این رتبه ‌بندی‌ ها شامل: بیمه، نقدینگی، ایمنی، نسوز بودن و…، می ‌باشند.

  • درجه رتبه ‌بندی گاوصندوق باید چقدر باشد؟

درجه و رقم آن تحت تاثیر میزان دارایی ‌ها و محیطی است که گاوصندوق قرار است در آن نگهداری شود.

 

خلاصه مطلب

ما در این بخش از مطلب تلاش کردیم تا هر یک از شما عزیزان را با رتبه‌ بندی گاوصندوق یا درجه ‌بندی آن آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که حتماً پیش از خرید به این مورد توجه ویژه ‌ای کنید و محصولاتی را تهیه کنید که دارای رتبه و درجه بالایی باشد. اگر می ‌خواهید که انواع گاوصندوق ‌های خانگی، اداری، بانکی و…، را با کیفیت بسیار بالا و قیمتی مقرون به صرفه خریداری کنید، می ‌توانید با همکاران ما در ایران کاوه ارتباط برقرار کنید. برای برقراری ارتباط با همکاران ما کافی است تا با شماره ‌های 02166263137 و 09128334148 تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

منوی اصلی