چرا وزن گاوصندوق اهمیت دارد؟

چرا وزن گاوصندوق اهمیت دارد؟

هر یک از شما عزیزانی که تصمیم به خرید گاوصندوق دارید، یکی از چالش‌ هایی که پیش روی شما قرار دارد انتخاب وزن گاوصندوق است. به طور کلی گاوصندوق ‌ها از نظر وزن به سه دسته سبک، متوسط و سنگین تقسیم می‌ شوند که هر یک دارای ویژگی‌ ها و معایبی هستند. معمولا گاوصندوق‌ های بین ۲۵ تا ۸۰ کیلوگرم را نوع سبک، گاوصندوق‌ های ۸۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم را نوع متوسط و همچنین از ۱۸۰ کیلوگرم به بالا را گاوصندوق سنگین می‌ نامند. وزن گاوصندوق رابطه مستقیمی با امنیت آن دارد و اغلب افراد اعتقاد دارند که هر چه وزن یک محصول بیشتر باشد، از امنیت بالایی برخوردار است. اما، با این حال بسیاری از گاوصندوق‌ های سبک دارای انواع سیستم ‌های ضد سرقت هستند که آن ها نیز از امنیت بالایی برخوردار می‌ باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و یافتن پاسخ چرا وزن محصول اهمیت دارد؟ در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

تقسیم ‌بندی گاوصندوق ‌ها بر اساس وزن

به طور کلی اگر بخواهیم تمامی محصولات را بر اساس وزن تقسیم بندی کنیم، شامل: سه دسته سبک، متوسط و سنگین می ‌باشند. در ادامه هر یک از انواع گاوصندوق‌ ها را به طور کامل معرفی خواهیم کرد.

 

گاوصندوق سبک

گاوصندوق ‌های سبک یکی از پرطرفدارترین و محبوب ‌ترین مدل ‌ها هستند و افرادی که بودجه کمی دارند، اغلب به سراغ خرید آن ها می ‌روند. اگر شما هم جزء این افراد هستید و متقاضی خرید گاوصندوق سبک می‌ باشید، فراموش نکنید که محصول خریداری شده شما باید تمامی نکات ایمنی و استانداردها را دارا بوده و دارای قابلیت نسوز بودن باشد. همچنین، محصول مورد نظر شما باید قابلیت نصب بر روی دیوار یا مکان ‌های مخفی را داشته باشد. محصول سبک وزن شما، باید دارای ضریب امنیت بالایی بوده و انواع سیستم‌ های ضد سرقت بر روی آن نصب شده باشد؛ تا با این کار بتوان از سرقت سارقین پیشگیری کرد.

 

تقسیم ‌بندی گاوصندوق ‌ها بر اساس وزن

 

گاوصندوق متوسط

دسته دوم مربوط به گاوصندوق ‌های متوسط است که معمولاً وزن آن ها بین ۸۰ الی ۱۵۰ کیلوگرم می ‌باشد. این دسته اگر وزنشان کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم باشد، به راحتی قابلیت نصب با پیچ و مهره، رول بولت ها و…، را دارا می ‌باشند. اما، اگر وزن آن ها بیش از ۱۰۰ کیلوگرم باشد، امکان نصب برای آن ها وجود ندارد. اغلب گاوصندوق‌ های خانگی جزء این دسته به شمار می‌ آیند و آن ها امکان جا به جایی و حمل و نقل را دارا هستند. اگر نمی‌ دانید که چطور باید یک گاوصندوق را جا به جا کنید، می‌ توانید مقاله زیر را به خوبی مطالعه نمایید.

 

برای آشنایی با روش‌ های حمل و نقل گاوصندوق بر روی لینک مربوط کلیک کنید.

 

گاوصندوق سنگین

دسته سوم مربوط به گاوصندوق ‌های سنگین است و معمولاً به محصولاتی گفته می ‌شود که وزن آن ها بیشتر از ۱۸۰ کیلوگرم باشد. این محصولات معمولاً در ابعاد و حجم بزرگی ساخته شده و پایدار طراحی می‌ شوند. اغلب از آن ها در اداره ‌ها، کارخانجات، طلا فروشی ‌ها و…، استفاده می ‌کنند. اگر تصمیم به خرید این محصولات را دارید، حتماً پیش از تهیه آن محل مورد نظر را بررسی کرده و مطمئن شوید که آن مکان، تحمل وزن بالای محصول را دارا باشد. اگر می ‌خواهید تا این محصولات سنگین را برای منزل خریداری کنید، اگر مستاجر هستید از این کار را صرف نظر نمایید. زیرا، جا به جایی محصولات سنگین در آینده برای شما دردسرساز خواهد شد.

 

خرید گاوصندوق سنگین برای چه افرادی مناسب نیست؟

هر یک از شما عزیزان اگر متقاضی خرید محصولاتی با وزن بالا هستید، باید نکاتی را رعایت کنید. در واقع، اگر شما جزء افرادی هستید که اجاره نشین می ‌باشید و خودتان صاحب ملک نیستید، پیشنهاد می ‌کنیم که اصلاً به سراغ خرید این محصولات نروید. زیرا، اگر مستاجر باشید؛ تعداد دفعات جا به جایی شما زیاد است و هر دفعه باید مبلغ زیادی را برای جا به جایی پرداخت کنید و یا اگر خودتان این کار را انجام دهید، با مشکلات مختلفی مواجه شوید. همچنین، اگر بنای ساختمان شما فرسوده است و تحمل وزن بالا را ندارد، بهتر است که از خرید محصولات سنگین وزن خودداری کنید.

علاوه بر این، اگر بودجه کمی را برای خرید مد نظر دارید، به سراغ تهیه محصولاتی با وزن سبک یا متوسط بروید. اما، اگر جزء افرادی هستید که محل کار یا زندگی شما دارای نگهبان بوده و یا امنیت بالایی دارد، پیشنهاد می ‌کنیم که این محصولات را خریداری کرده و اشیاء با ارزش خود را در آن قرار دهید. اما با این حال، فراموش نکنید که بهتر است برای منازل خود محصولات سنگین را تهیه نکنید و به سراغ محصولاتی با وزن ۲۵ الی ۱۵۰ کیلوگرم یعنی محصولات سبک و متوسط بروید.

 

آیا سنگین بودن وزن گاوصندوق بیانگر امنیت است؟

هم اکنون که با انواع دسته ‌بندی‌ های گاوصندوق‌ ها از نظر وزنی آشنا شدید، ممکن است سوال کنید که آیا سنگین بودن وزن گاوصندوق بیانگر امنیت آن است؟ یا هر چه یک گاوصندوق سنگین باشد، آیا امنیت آن بیشتر است؟ در پاسخ به این سوالات ابتدا باید بیان کنیم که وزن گاوصندوق تحت تاثیر چه عواملی قرار دارد. لازم به ذکر است هر یک از شما عزیزان بدانید در ساخت گاوصندوق همواره جنس و ضخامت فولاد به کار رفته، در طراحی قالب درب و بدنه آن، مشخص کننده وزن اولیه گاوصندوق می‌ باشد. به یاد داشته باشید که تمامی وزن یک گاوصندوق تحت تاثیر فولاد به کار رفته در ساخت آن نیست. بلکه، عامل اصلی آن ماده ‌ای است که بین دو جداره گاوصندوق قرار می‌ گیرد. در واقع، اگر در ساخت این محصول از سیمان یا بتن، بین دو جداره بیرونی و درونی آن استفاده کنند؛ وزن نهایی نیز سنگین می ‌شود. اما، اگر بین این دو جداره از گچ یا مواردی از این قبیل استفاده نمایند، وزن آن تا حد زیادی کاهش پیدا می ‌کند.

در حال حاضر که با این موضوع آشنا شدید، بهتر است بدانید که تاثیر وزن بر روی امنیت موضوعی کاملاً واضح و روشن است. در واقع، در سر تا سر دنیا هیچ فردی وجود ندارد که منکر تاثیر وزن محصول بر روی جا به جایی و امنیت آن باشد. به طوری که اگر وزن یک محصول سبک باشد، سارقین به راحتی می ‌توانند آن را جا به جا کرده و با خود از منزل یا محل کار خارج کنند. اما، اگر وزن آن زیاد باشد؛ امکان جا به جایی برای سارقین به کمترین میزان ممکن می‌ رسد. به همین خاطر، امنیت آن محصول تا حد زیادی افزایش پیدا می ‌کند. البته، فراموش نکنید که امنیت یک گاوصندوق فقط جا به جا کردن یا عدم حمل و نقل آن نیست؛ بلکه، امنیت آن تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. از جمله مهم ترین این عوامل شامل موارد زیر می ‌باشند:

 • سیستم رمزنگاری
 • سیستم‌ های ضد سرقت
 • ضخامت درب و بدنه
 • نحوه طراحی لولا‌ها و دستگیره ‌ها
 • نحوه طراحی زبانه ‌ها
 • وزن محصول
 • قالب درب گاوصندوق
 • تعداد لایه ‌های فولاد به کار رفته

 

آیا سنگین بودن وزن گاوصندوق بیانگر امنیت است؟

 

وزن انواع گاوصندوق چقدر است؟

گاوصندوق ‌ها انواع مختلفی دارند که انواع آن ها شامل: نوع خانگی، اداری، بانکی، آسانسوری، اسلحه ‌ای، طلا فروشی و…، می ‌باشند. به همین خاطر، وزن هر یک از آن ها با دیگری متفاوت است که شامل موارد زیر هستند:

 

وزن گاوصندوق خانگی و هتلی

معمولاً نوع خانگی وزن زیادی ندارد، دلیل اصلی آن این است که هر ساختمانی قدرت تحمل وزن بالا را ندارد. همچنین، اغلب افراد سالانه یا چند سال یک بار منزل خود را جا به جا می‌ کنند و به همین خاطر حمل و نقل گاوصندوق با مشکلات مختلفی مواجه است. به همین دلیل، تمامی افراد ترجیح می ‌دهند که گاوصندوق‌ های خانگی خود را با وزن سبک یا متوسط خریداری کنند. به طور میانگین نوع خانگی وزنی حدوداً بین ۷۰ الی ۱۸۰ کیلوگرم دارد. همچنین، وزن گاوصندوق ‌های هتلی نیز بسیار سبک است و اغلب خریداران به سراغ محصولات سنگین نمی ‌روند.

اغلب در هتل، محصولات جا به جا می ‌شوند به همین خاطر هر چه وزن آن سبک‌ تر باشد، این کار راحت تر است. علاوه بر این، در هتل از اشیاء و جواهرات مهم نگهداری نمی ‌کنند و فقط از این محصولات برای نگهداری اسناد و مدارک مسافران استفاده می ‌کنند. معمولاً وزن محصولات هتلی بین ۱۵ الی ۲۵ کیلوگرم متغیر می ‌باشد. اما، پایین بودن وزن گاوصندوق‌ های هتلی به معنی عدم وجود امنیت آن ها نیست و معمولاً برای افزایش امنیت آن ها قفل ‌های به روزی به کار گرفته می ‌شوند. لازم به ذکر است تا بدانید که معمولاً برای ساخت این محصولات هتلی در زمان تولیدشان از بتن و سیمان استفاده نمی ‌شود.

 

وزن گاوصندوق اسلحه ای

محصول دیگر، به نام گاوصندوق اسلحه ‌ای شناخته می ‌شود و همان طور که از نام آن مشخص است، معمولاً از آن برای نگهداری اسلحه استفاده می‌ کنند. این محصول معمولاً ابعاد و وزن زیادی دارد. زیرا، اغلب اسلحه ‌ها وزن سنگین و ابعاد بزرگی دارند؛ با این حال، گاوصندوق ‌های اسلحه‌ ای با وزن سبک نیز ساخته شده و افراد از آن استفاده می ‌کنند. اما، به طور میانگین وزن نوع اسلحه‌ ای بین ۲۷۰ تا ۱۵ کیلوگرم متغیر است و هر چه وزن آن سنگین‌ تر باشد، احتمال سرقت آن کاهش پیدا می ‌کند. برای این که احتمال سرقت از این محصولات به صفر برسد، افراد باید قفل ‌های جدید و مناسبی را بر روی درب آن نصب نمایند. معمولاً برای حمل و نقل این محصولات چون وزن زیادی دارند از ۴ الی ۵ نیروی انسانی کمک گرفته می ‌شود.

 

وزن انواع گاوصندوق چقدر است؟

 

گاوصندوق آسانسوری

دسته دیگر مربوط به نوع آسانسوری است که اغلب از آن ها در طلا فروشی‌ ها استفاده کرده و به همین خاطر برخی از افراد آن ها را با نام گاوصندوق طلا فروشی نیز می ‌شناسند. گاوصندوق‌ های آسانسوری همواره وزن زیادی دارند و در دسته سنگین وزن‌ ها قرار می گیرند. حمل و نقل و جا به جایی آن ها کار هر شخصی نیست و معمولاً برای جا به جایی از جرثقیل استفاده می‌ کنند. این محصولات طراحی خاصی داشته و در عین حال امنیت بالایی را فراهم می ‌کنند و برخی از افراد نیز آن ها را با نام زیر ویترینی می ‌شناسند. به طور میانگین، وزن این دسته بین ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ کیلوگرم می ‌باشد. اما، به یاد داشته باشید که امنیت بالای آن فقط به خاطر وزن سنگینش نیست و در آن همواره از سیستم‌ های ایمنی و پیچیده ‌ای استفاده می ‌کنند. به همین خاطر، قیمت محصول آسانسوری بیشتر از سایر محصولات ذکر شده می ‌باشد.

 

برای آشنایی با گاوصندوق طلا فروشی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

وزن گاوصندوق بانکی

محصول بعدی گاوصندوق بانکی نام دارد و همان طور که از نامش مشخص است، اغلب از آن در ادارات و بانک ‌ها استفاده می ‌کنند. در بانک ‌ها معمولاً اشیاء قیمتی، پول بسیار و اسناد مهمی نگهداری می ‌شوند که به همین خاطر این محصولات باید امنیت بسیار زیاد زیادی داشته باشند. وزن این محصولات نیز نسبتاً زیاد است و جا به جا کردن آن ها فقط با کمک دستگاه‌ های مخصوصی امکان‌پذیر می ‌باشد. به طور مثال: وزن این محصولات تقریباً از ۳۰۰ کیلوگرم بیشتر می ‌باشد.

 

سوالات متداول در رابطه با وزن گاوصندوق

 • چه عواملی بر وزن گاوصندوق‌ ها اثر گذار می ‌باشند؟

عوامل بسیار زیادی بر وزن این محصولات اثر گذار هستند که از جمله اصلی ‌ترین آن ها شامل: تعداد لایه ‌های فولاد به کار رفته، ضخامت درب و بدنه، مواد اولیه سازنده بتن، سیمان یا گچ و… می باشند.

 • وزن یک محصول چه تاثیری بر امنیت آن دارد؟

به طور کلی هر چه وزن یک محصول افزایش پیدا کند، امنیت آن نیز افزایش پیدا می ‌کند و امکان جا به جایی برای سارقین به صفر می ‌رسد.

 • گاوصندوق سنگین برای چه افرادی مناسب نیست؟

اغلب این محصولات برای افرادی که مستاجر هستند و یا دارای خانه‌ های قدیمی بوده و منازل آن ها تحمل وزن بالا را ندارد، این محصولات پیشنهاد نمی ‌شود.

 

خلاصه مطلب

ما در این بخش از مطلب تلاش کردیم تا هر یک از شما عزیزان را به طور کامل و مفصل با اهمیت وزن گاوصندوق، انواع تقسیم بندی ‌های و…. آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که پیش از خرید حتماً از وزن محصول مورد نظرتان اطمینان حاصل کرده و متناسب با نیازتان بین دسته سبک، متوسط و سنگین یکی را انتخاب نمایید. فراموش نکنید که فقط از طریق تهیه محصولات سنگین وزن نمی ‌توانید امنیت کامل را فراهم کنید و باید برای بدین منظور حتماً از سیستم ‌های امنیتی و ضد سرقت بر روی قفل و درب بدنه استفاده کنید. اگر در این زمینه سوالی دارید و یا به کمک نیاز دارید، می ‌توانید با همکاران ما در ایران کاوه ارتباط برقرار کنید. همچنین، برای اطلاع از قیمت هر یک از محصولات مورد نظر خود و یا اطلاع از وزن و جنس مواد اولیه آن ها می ‌توانید با ما در هر ساعت از شبانه روز ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

منوی اصلی