هر آن چیزی که باید درباره باتری گاوصندوق بدانید

هر آن چیزی که باید درباره باتری گاوصندوق بدانید

برخی از شما عزیزان ممکن است که تا به امروز ندانید که برخی از گاوصندوق ‌ها با باتری کار می ‌کنند. لازم به ذکر است تا بدانید که منبع تغذیه در بخش الکترونیکی برخی تمامی گاوصندوق ‌های دیجیتال، باتری گاوصندوق است. در واقع، باتری گاوصندوق به نوع یک قطعه اصلی و حیاتی در سیستم امنیتی آن به شمار می ‌آید و در صورتی که باتری تمام شود؛ گاوصندوق دچار قطعی برق و عدم بازگشایی قفل ‌ها و برخی مکانیزم ‌های امنیتی خواهد شد. محل نصب و قرار گیری این باتری ‌ها یا همان منبع تغذیه گاوصندوق، در هر قفلی متفاوت است. اما، معمولاً برای نصب آن ها، پشت صفحه کلید را انتخاب می ‌کنند. دوام و ماندگاری باتری ‌های گاوصندوق معمولاً تحت تاثیر عواملی مثل: عوامل محیطی، سیستم قفل، میزان استفاده از گاوصندوق قرار دارد. زمانی که عمر این باتری ‌ها تمام شود، باید برای تعویض آن اقدام کرد که تعویض این کار نیز از طریق روش های مختلفی انجام می‌ شود. برای آشنایی کامل با باتری گاوصندوق در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

باتری گاوصندوق چیست و کجا نصب می ‌شود؟

یکی از مهم‌ ترین منابع تغذیه در گاوصندوق‌ های دیجیتالی، باتری آن است. اما، گاهی اوقات برخی تولید کنندگان از آداپتور نیز برای تامین برق مورد نیاز بخش ‌های الکترونیکی گاوصندوق استفاده می‌ کنند. گاوصندوق ‌هایی که نیاز به جریان برق زیاد و مستقیم دارند؛ معمولا از آداپتور استفاده می ‌کنند. البته، باز هم این محصولات دارای باتری ‌هایی هستند؛ زیرا، اگر برق مستقیم قطع شود، بتوان از باتری به عنوان برق جایگزین استفاده کرد. با این حال، اغلب گاوصندوق ‌های دیجیتالی دارای باتری هستند. قفل ‌های دیجیتالی همواره ترکیبی از عدد و برخی موارد بیومتریک هستند که برای تامین منبع برق و تغذیه باید برای آن ها باتری تعبیه شود.

برق مصرفی در تمامی این قفل ‌ها بر اساس سیستم قفلی که دارا هستند، متفاوت می باشند. به همین خاطر نحوه قرارگیری باتری ‌ها نیز در این قفل ‌ها با هم فرق دارند. به طور کلی قفل ‌های دیجیتالی دارای سه نوع هستند که در هر سه نوع، معمولاً محل نصب باتری ‌ها پشت صفحه کلید می ‌باشد. لازم به ذکر است تا بدانید که این باتری‌ های گاوصندوق، دارای گیره‌ های مخصوصی هستند که درپوش باتری ‌ها را باز کرده و می‌ توان به راحتی آن ها را نصب نمود. در حالت عادی طول عمر باتری‌ ها حدوداً ۳ سال است؛ اما، ممکن است که بنا به عوامل مختلف دوام و ماندگاری آن ها کمتر شود.

پیشنهاد می ‌کنیم که شما عزیزان حدوداً هر ۶ ماه الی یک سال، یک بار از سالم بودن باتری ‌ها اطمینان حاصل کنید و آن ها را تست کنید که در صورت نیاز بخواهید آن ها را تعویض نمایید. بنابراین بهتر است که همواره یک باتری زاپاس داشته باشید تا در صورت وجود مشکل و ناسالم بودن باتری، بتوانید بدون دردسر و اضطراب آن را تعویض کنید. باتری‌ ها همواره باید سالم باشند تا به عنوان منبع تغذیه گاوصندوق بتوانند عملکرد درستی داشته باشند و قادر به تامین انرژی کافی برای تمامی اجزای دستگاه باشند. هر چه منبع تغذیه گاوصندوق عملکرد بهینه و موثرتری داشته باشد، کاربرد آن نیز موثرتر شده و می ‌توان از بروز هزینه‌ های اضافی پیشگیری کرد.

 

باتری گاوصندوق چیست و کجا نصب می ‌شود؟

 

عوامل موثر بر دوام باتری گاوصندوق

در بخش ابتدایی مقاله بیان کردیم که عواملی وجود دارند که تاثیر مستقیم و غیرمستقیمی بر دوام و ماندگاری باتری گاوصندوق می ‌گذارند. به طور استاندارد انواع باتری‌ ها بین ۲ الی ۳ سال عمر می ‌کنند. اما، برخی عوامل ممکن است که باعث افزایش یا کاهش طول عمر آن ها شوند. از جمله مهم ‌ترین و اثرگذارترین عوامل بر دوام باتری ‌ها شامل موارد زیر می ‌باشند:

 

عوامل محیطی

یکی از مهم ترین عواملی که به طور کاملاً مستقیم بر دوام و ماندگاری باتری گاوصندوق اثر می ‌گذارد، عوامل محیطی است. منظور از عوامل محیطی همان آب و هوا و میزان دمای محیط قرارگیری گاوصندوق می ‌باشد. اگر تغییرات آب و هوایی و دما در منطقه ‌ای که گاوصندوق در آن قرار گرفته بیش از حد باشد، متاسفانه طول عمر باتری تا حد زیادی کاهش پیدا می ‌کند. لذا، حتماً پیش از خرید انواع گاوصندوق ‌های دیجیتالی توجه کنید که قرار است محصول را در کجا و با چه شرایطی قرار دهید. سپس با توجه به آن، باتری‌ های قوی را تهیه کرده و حداقل هر ۶ ماه یکبار آن ها را تست کنید و از سلامت آن ها اطمینان حاصل نمایید.

 

برای آشنایی با گاوصندوق دجیتال، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

سیستم قفل

انواع قفل ‌ها و سیستمی که دارا هستند نیز بر دوام و ماندگاری باتری اثر مستقیمی می‌ گذارند. به طور کلی سیستم‌ های قفل‌ های گاوصندوق دارای دو نوع ساده و موتورایز هستند. قفل‌ های ساده همان طور که از نامشان مشخص است، دارای ساختاری بسیار ساده بوده و اگر باتری بر روی آن ها نصب شود؛ حدوداً ۳ سال عمر می‌ کنند. اما، قفل ‌های موتورایز دارای سیستمی تقریباً پیچیده بوده و با وارد کردن رمز عبور درب گاوصندوق باز می ‌شود. البته، نحوه کار کردن با قفل ‌های موتورایز راحت و آسان است؛ اما، انرژی و زمان بیشتری را از باتری سلب می‌ کند. لذا، در صورتی که باتری ‌ها بر روی قفل های موتورایز نصب شوند و شما به طور مکرر از آن ها استفاده کنید، باتری ‌ها یک سال عمر مفید خواهند داشت.

 

مدت زمان و نحوه استفاده از گاوصندوق

میزان استفاده و مدت زمان استفاده از گاوصندوق نیز به صورت غیر مستقیم بر روی عمر باتری اثر می ‌گذارد. این یک موضوع کاملاً طبیعی است و به جز گاوصندوق اگر شما از هر محصول دیگری بیشتر استفاده کنید، طبیعتاً عمر آن کمتر می ‌شود. باتری گاوصندوق نیز از این قاعده مستثنی نیست و هر چه که شما از گاوصندوق بیشتر استفاده کنید، عمر باتری کاهش پیدا می ‌کند. به طور مثال اگر شما عزیزان از یک گاوصندوق به طور روزانه استفاده کنید و یا از یک گاوصندوق دیگر هفته ‌ای یک بار استفاده کنید، عمر باتری آن ها با هم متفاوت خواهد بود. به همین خاطر توصیه می ‌کنیم که اگر شما به طور روزانه از گاوصندوق استفاده می ‌کنید، بهتر است که هر ۶ ماه یکبار باتری را تعویض نمایید. اما، اگر استفاده روزانه ندارید و هر از چند گاهی از گاوصندوق استفاده می‌ کنید، بهتر است که باتری را خارج کرده و با این کار به دوام آن کمک کنید.

 

برای آشنایی با رطوبت گیر گاوصندوق بر روی لینک کلیک کنید.

 

علائم و نشانه ‌های خراب شدن باتری گاوصندوق

خراب شدن باتری گاوصندوق یا همان منبع تغذیه گاوصندوق، همانند سایر اجزای آن دارای برخی علائم و نشانه ‌هایی است. برخی از رایج ‌ترین و متداول ‌ترین علائم خراب شدن و کاهش طول عمر باتری، شامل موارد زیر می ‌باشند:

 • شنیدن صدای بوق: یکی از رایج ‌ترین علائم کاهش و یا اتمام عمر باتری، شنیدن صدای بوق در زمان وارد کردن رمز می ‌باشد. البته در برخی از مدل‌ ها و قفل‌ های دیجیتالی، به جای شنیدن صدای بوق ممکن است که چراغ چشمک زن روشن شود. در هر صورت، این دو جزء رایج ‌ترین علائم هستند که باید به آن ها توجه کنید.
 • مشاهده علامت تنظیمات در صفحه نمایش: بعضی از گاوصندوق‌ های دیجیتال مجهز به صفحه دیجیتالی LED هستند که در صورت بروز مشکل برای باتری و یا تمام شدن آن، در صفحه نمایش علامت تنظیمات نشان داده می ‌شود. به همین خاطر باید به صفحه دیجیتال LED توجه کرد و در صورت بروز هر گونه مشکل، برای تعویض باتری اقدام نمود.
 • عدم استفاده از صفحه گاوصندوق: گاهی اوقات ممکن است که با تمام شدن باتری، شما نه صدای بوقی را از گاوصندوق بشنوید و یا نه در صفحه دیجیتال مشکلی را مشاهده کنید. اما، صفحه گاوصندوق در مقابل هیچ تعاملی واکنش نشان ندهد. در این صورت، اگر شما قفل گاوصندوق را نیز به درستی وارد کنید، ممکن است که گاوصندوق باز نشود. این یکی از قطعی ‌ترین و مهم‌ ترین نشانه ‌های خرابی یا اتمام طول عمر باتری می ‌باشد که در این صورت باید فوراً برای تعویض اقدام کنید.

علائم و نشانه ‌های خراب شدن باتری گاوصندوق

 

نحوه تعویض باتری در صورت خراب شدن

اگر هر یک از شما عزیزان با نشانه‌ ها و علائم بخش پیشین مواجه شدید و دانستید که طول عمر باتری شما به پایان رسیده است؛ باید برای تعویض باتری خراب شده فوراً اقدام کنید. به طور کلی برای تعویض باتری قفل ‌های دیجیتالی شما عزیزان باید اقداماتی را انجام دهید که شامل موارد زیر هستند:

 • مرحله اول باز کردن درپوش: شما باید پیچ ‌های نگهدارنده درب باتری را با کمک پیچ گوشتی باز کنید. محل قرارگیری این پیچ‌ ها معمولاً دور و یا کنار درب هستند و می ‌توانید آن ها را با احتیاط کامل باز نمایید.
 • مرحله دوم تعویض باتری: شما عزیزان پس از اینکه درپوش باتری را باز کردید و به محفظه باتری دسترسی پیدا کردید، باید باتری ‌های قدیمی را به آرامی خارج کنید. سپس باتری ‌های جدید را در جای خود به درستی قرار دهید و توجه کنید که جهت قرارگیری صحیح باتری ‌های جدید را به درستی انجام داده باشید.
 • مرحله سوم بستن درپوش: بعد از قرار دادن باتری‌ های جدید در جای خود، شما باید درپوش را مجدداً در جای اولیه خود قرار دهید و پیچ‌ های آن را با کمک پیچ گوشتی مانند اول سفت کنید.
 •  مرحله چهارم آزمایش عملکرد: هر یک از شما عزیزان در مرحله چهارم یا همان مرحله نهایی، باید عملکرد جدید قفل و قدرت باتری را آزمایش کنید. برای این کار کافی است که درب گاوصندوق را بسته و مجدداً آن را از طریق وارد کردن رمز، باز کنید. برخی از گاوصندوق‌ ها دارای قابلیت اتصال به تلفن همراه هستند؛ لذا، شما می ‌توانید این کار را با اتصال از طریق گاوصندوق به تلفن همراه نیز انجام دهید. اگر گاوصندوق شما دارای این امکان بود، بهتر است که آن را از طریق سامانه هشدار از راه دور، اپلیکیشن‌ های مدیریت قفل و اپلیکیشن موبایل متصل کرده و از این طریق از به اتمام رسیدن باتری گاوصندوق‌ ها نیز مطلع شوید. فراموش نکنید که پیش از تعویض باتری حتماً دفترچه راهنما را مطالعه کنید. زیرا، نحوه قرارگیری و به طور کلی سیستم هر گاوصندوق، با هم متفاوت بوده و توصیه ‌هایی در مورد تعویض باتری در هر دفترچه مختص آن ذکر شده است.

 

در صورت به اتمام رسیدن کامل باتری چگونه درب گاوصندوق را باز کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است که باتری قفل دیجیتال، به طور کامل تمام شده باشد و دیگر نتواند از طریق سیستم دیجیتالی درب آن را باز کرد. در این صورت شما می ‌توانید از طریق سه روش درب گاوصندوق را باز کنید که این سه روش عبارتند از:

 1. استفاده از کلید مکانیکی: معمولاً گاوصندوق ‌های دیجیتالی به خاطر افزایش امنیت و اطمینان، در مواقع اضطراری دارای کلید مکانیکی می ‌باشند. اگر گاوصندوق شما نیز دارای این امکان بود، حتماً در صورت به اتمام رسیدن منبع تغذیه گاوصندوق از کلید مکانیکی برای باز شدن درب آن استفاده کنید.
 2. استفاده از گزینه لغو سیستم اضطراری قفل: تمامی گاوصندوق ‌های دیجیتالی دارای گزینه ‌ای هستند که به صاحبان خود اجازه می ‌دهند در مواقع اضطراری یا در صورت خراب شدن دستگاه و تمام شدن باتری، بتوانند دستگاه را باز کنند. لذا، در این شرایط شما می‌ توانید از گزینه لغو سیستم اضطراری قفل استفاده کرده و به صورت دستی و بدون نیاز به انرژی برق، قفل دستگاه را باز نمایید.
 3. استفاده از پشتیبان‌گیری موبایل: در بخش پیشین بیان کردیم که بهتر است قفل ‌های هوشمند خود را به تلفن ‌های همراه و پشتیبان ‌گیری اپلیکیشن‌ های آن ها متصل کنید. اگر از این پشتیبان ‌گیری استفاده کرده باشید، می ‌توانید از راه دور دستگاه خود را کنترل کرده و قفل خود را باز یا بسته کنید.

 

نحوه تعویض منبع تغذیه گاوصندوق

 

سوالات متداول در رابطه با باتری گاوصندوق

 • چه عواملی بر عمر و دوام باتری گاوصندوق اثرگذار هستند؟

عوامل مختلفی مثل عوامل محیطی، شرایط آب و هوایی، میزان استفاده، نوع قفل و…، بر طول و عمر و دوام باتری ‌ها اثر می‌ گذارند.

 • مدت زمان استفاده از باتری‌ های گاوصندوق چقدر است؟

مدت زمان استفاده بسته به نوع باتری و نحوه استفاده از آن دارد؛ اما، به طور میانگین این باتری ‌ها بین ۲ الی ۳ سال عمر می‌ کنند.

 • قیمت باتری گاوصندوق چقدر است؟

قیمت منبع تغذیه گاوصندوق یا همان باتری ‌ها دارای نرخ متفاوتی هستند و برای اطلاع از قیمت می ‌توانید با همکاران ما در ایران کاوه ارتباط برقرار کنید.

 

خلاصه مطلب

ما در این بخش از مطلب تلاش کردیم تا هر یک از شما عزیزان را باتری گاوصندوق یا منبع تغذیه گاوصندوق آشنا کنیم. فراموش نکنید که اگر گاوصندوقی را تهیه کردید که دارای باتری است، بهتر است هر ۶ ماه الی یک سال، به طور مداوم از سلامت آن اطمینان حاصل کنید و در صورت نیاز برای تعویض اقدام کنید. اگر سوالی در این زمینه دارید و یا برای تعویض باتری گاوصندوق به کمک نیاز دارید، می ‌توانید با همکاران ما در ایران کاوه ارتباط برقرار کنید. همچنین برای خرید انواع گاوصندوق‌ ها با نرخی مقرون به صرفه و کیفیتی بالا، می‌ توانید با شماره‌ های 02166263137- 091283341418 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

منوی اصلی