اجزای گاوصندوق کدامند و چه ویژگی هایی دارند؟

اجزای گاوصندوق کدامند و چه ویژگی هایی دارند؟

هر یک از شما عزیزان ممکن است سوال کنید که اجزای گاوصندوق کدامند؟ یا گاوصندوق دارای چه بخش ‌هایی است؟ در پاسخ به این سوالات باید بیان کنیم که گاوصندوق‌ ها اجزای مختلفی دارند و از بخش‌ های مختلفی تولید شده ‌اند که شامل: درب، قفل، بدنه و…، می ‌باشند. هر یک از این اجزا هر چه از کیفیت بالاتری برخوردار باشند، در نتیجه کیفیت نهایی گاوصندوق تا حد زیادی افزایش پیدا می ‌کند و بالعکس. از مهم ترین اجزای گاوصندوق درب و قفل آن است؛ زیرا، امنیت این محصول تا حد زیادی با آن ها بستگی دارد. برای آشنایی کامل با اجزای گاوصندوق و کسب اطلاعات کافی در این زمینه در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

مهم ترین اجزای گاوصندوق کدامند؟

بیان کردیم که یک گاوصندوق از بخش ‌ها و اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر یک از آن ها دارای ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به فردی می ‌باشند. از جمله مهم ‌ترین قسمت ‌های کاربردی یک گاوصندوق، شامل: ترکیب بتن بین دو صفحه فولادی، جعبه فلزی، درب گاوصندوق، قفل گاوصندوق و…، می ‌باشند. در ادامه هر یک از موارد فوق را به طور کامل معرفی خواهیم کرد.

 

بدنه فلزی

یکی از ابتدایی ‌ترین و مهم ‌ترین بخش ‌های گاوصندوق، جعبه فلزی می ‌باشد. جعبه فلزی همواره از جنس فولاد به تولید می ‌رسد و فولاد این بخش باید از مقاوم ‌ترین ‌ها باشد تا بتواند در برابر ضربه و فشار مقاومت کند. جعبه فلزی در گاوصندوق ‌های نسوز معمولاً از جنسی تولید شده است که بتواند در برابر حرارت و دمای بالا نیز دچار هیچ گونه آسیبی نشود. برخی از افراد به جعبه فلزی بدنه گاوصندوق نیز می ‌گویند که این بخش باید استحکام و دوام بسیار زیادی را دارا باشد. بدنه فلزی یا جعبه فلزی، به صورت یک جداره و دوجداره موجود هستند. بدنه فلزی یک جداره معمولاً به کمک یک ورق نازک با ویژگی نسوز بودن در گاوصندوق‌ ها به کار گرفته می ‌شود. بدنه یک جداره موجود در این بخش، از مقاومت امنیت بالای برخوردار نیست و توانایی مقابله با عوامل مختلف را ندارد.

بدنه فلزی دوجداره نوع دیگری از آن است که به کمک مواد پر کننده پر شده و جنس آن به شدت مقاوم است. در واقع، جنس بدنه خارجی گاوصندوق از مواد محکم ‌تری تولید و پر شده و باید بتواند در برابر آتش، آب، فشارها، ضربه ‌ها و…، مقاومت کند. البته، برخی از تولید کنندگان در زمان ساخت جعبه فلزی یا بدنه فلزی از دو دسته دیگر به اسم بدنه دوجداره نسوز و دوجداره غیر نسوز نیز استفاده می‌ کنند. گاهی اوقات از بدنه ضد آب و دوجداره معمولی نیز بدین منظور استفاده می ‌نمایند.

 

مهم ترین اجزای گاوصندوق کدامند؟

 

ترکیب بتن دو صفحه فولادی

مواد پر کننده که در ساختار گاوصندوق از آن ها کمک گرفته می‌ شود؛ مصالح و بتن و همچنین آلیاژ نسوز هستند. استفاده از هر یک از موارد بیان شده منجر به ایجاد وزن سنگین در گاوصندوق می ‌شود. دو ترکیب بتن بین دو صفحه فولادی یکی دیگر از مهم ‌ترین بخش‌ های گاوصندوق هستند. ترکیبات بتنی بین دو صفحه فولادی، آن ها از اهمیت بالایی برخوردار می ‌باشند. زیرا، بتن همواره کمک کننده استحکام گاوصندوق در برابر حرارت است و به عنوان یکی از اجزای کاربردی در گاوصندوق به شمار می ‌آید.

همچنین، بتن می ‌تواند مقاومت گاوصندوق را تا حد زیادی افزایش دهد. به عبارت ساده ‌تر استفاده از بتن بین دو صفحه فولادی گاوصندوق، می ‌تواند مقاومت آن را تا حد زیادی افزایش دهد. البته به جز بتن، از ترکیبات مهمی مثل: سیلیس نسوز و ورمیکولیت نیز استفاده می ‌کنند. لازم به ذکر است تا بدانید که سیلیس نسوز از ترکیب چند ماده دیگر مثل: رس نسوز، مواد معدنی، سیلیمیت، کائولن، ترکیب شن و ماسه، بوکسیت ماسه، آلومینا، سیلیس و…، می ‌باشند. هر یک از مواد ذکر شده در کنار همدیگر قرار داده شده و ترکیب می‌ شوند و تحت تاثیر دمای ۱۴۷۰ درجه سانتی گراد قرار می ‌گیرند.

 

یکی دیگر اجزای گاوصندوق درب

یکی دیگر از کاربردی ‌ترین اجزای گاوصندوق درب آن می‌ باشد که درب آن همواره از یک جعبه فلزی است که از فولاد ساخته شده است. درب این محصول محل مناسبی برای قرارگیری انواع قفل ‌های مکانیکی، دیجیتالی، بیومتریک و…، می ‌باشند. در میان تمامی بخش های بیان شده، درب از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا، امنیت کلی گاوصندوق را ایجاد می ‌کند.  درب ها انواع مختلفی دارند که شامل: درب پلکانی و واشر ضد آب و…، می ‌باشند. درب پلکانی ویژگی امنیتی بالایی دارد؛ زیرا، سارقین نمی ‌توانند با کمک هیچ نوع وسیله ‌ای مثل: دیلم و دریل درب پلکانی را باز کنند. واشر ضد آب نیز از نفوذ مایعات به قسمت داخلی گاوصندوق تا حد زیادی جلوگیری کرده و برای افرادی که در مناطق مرطوب زندگی می ‌کنند؛ بسیار مفید واقع شده است. درب گاوصندوق دارای رمز باتری و دستگیره است و سیستم قفل و رمز آن در روی آن نصب می‌ گردد.

 

قفل گاوصندوق

اجزای مهم و کاربردی دیگر گاوصندوق، قفل است که خصوصیات انواع قفل‌ ها با هم متفاوت می ‌باشند. به طور کلی ساختار قفل باید استاندارد و پیچیده باشد تا افراد ناشناس نتوانند آن را باز کنند. خود قفل نیز دارای بخش‌ های مختلفی است که شامل موارد زیر می باشند:

  • شماره ‌گیر
  • لوله باریک و طویل
  • وجود سه چرخ دنده در اندازه میانه
  • یک چرخ با اندازه کوچک
  • فنس

بر روی درب گاوصندوق همواره یک قفل در حالت چرخشی نصب می ‌شود که بر روی شماره گیر اعدادی را دور تا دور آن حک کرده‌ اند. لذا، وقتی که در مسیر عقربه‌ های ساعت این حالت چرخشی چرخانده می ‌شود، اعداد بالا رفته و با حرکت شماره‌ گیر لوله نیز حرکت خود را شروع می ‌کند. سپس چرخ دنده‌ ها در این مسیر حرکت خود را آغاز کرده و نقش نگهدارنده را دارا هستند. چرخنده به عنوان یک حرکت دورانی اسپیندل آن را محاسبه کرده و در واقع درگیر حالت چرخشی می ‌گردد. اسپیندل به عنوان یک سیلندر در گاوصندوق می ‌باشد که اندازه بسیار کوچکی دارد و به شماره ‌گیر متصل می شود. زمانی که شماره گیر شروع به آغاز کند؛ اسپیندل نیز به حرکت درآمده و فنس نیز بین دو سطح درب آن قرار می ‌گیرد. فنس قفل همواره اجزای بسیار کوچکی است که دارای ساختار بسیار ظریفی بوده و برای قدرتمند ساختن مسلح شدن بتن مورد استفاده قرار می ‌گیرد. هر یک از شما عزیزان برای آشنایی با انواع قفل گاوصندوق می ‌توانید مقاله زیر را به خوبی مطالعه کنید.

 

برای آشنایی با انواع قفل گاوصندوق بر روی لینک مربوط به کلیک کنید.

 

زبانه ثابت و متحرک از اجزای گاوصندوق

علاوه بر تمامی موارد فوق گاوصندوق‌ ها همواره دارای زبانه ثابت و متحرک هستند. استفاده از زبانه ثابت یا متحرک، با توجه به سفارش مشتریان متفاوت است و حتی در برخی از گاوصندوق‌ ها از زبانه ‌های ثابت استفاده نمی ‌شود. زبانه متحرک از از جمله مهم ‌ترین اجزای گاوصندوق است و همواره برای قفل شدن درب اهمیت و کاربرد بالایی دارد. جنس و تعداد و همچنین طول هر یک از زبانه ‌های متحرک و ثابت، در هر مدل از گاوصندوق ها متفاوت می ‌باشند. در صورتی که یک مشتری خواهان گاوصندوق ایمن و ضد سرقت باشد؛ باید تعداد زبانه‌ ها بیشتر شده و جنس آن از کیفیت بالایی برخوردار باشد. لازم به ذکر است تا بدانید که زبانه ثابت همواره برای ساختار گاوصندوق مثل یک ضامن در قسمت پشت درب آن عمل می ‌کند. همچنین زبانه ثابت، همواره به ثابت شدن درب گاوصندوق نیز کمک می ‌نماید. زبانه ثابت نیز به عنوان یک ویژگی بسیار عالی در ساختار گاوصندوق عمل می‌ کند که به لولاهای آن مرتبط است.

 

زبانه ثابت و متحرک از اجزای گاوصندوق

 

لولاهای گاوصندوق

به اجزای دیگری از گاوصندوق که اهمیت نسبتاً زیادی دارند، لولا گفته می‌ شود. محل نصب و قرارگیری آن ها بر روی درب بیرونی گاوصندوق است و وظیفه اصلی آن ها چرخش در قسمت درب گاوصندوق می باشد. اغلب از لولا ها برای بازگشایی آسان درب، استفاده می کنند. معمولاً هر یک از سارقین برای بازگشایی یا بریدن لولاها، به ساختار داخلی آن ها دسترسی پیدا می‌ کنند. اما، در ساختار گاوصندوقی که دارای زبانه ثابت است؛ حتی با برش لولا نیز نمی ‌توانند به محتویات داخل گاوصندوق دسترسی پیدا کنند. تمامی اجزای گاوصندوق باید دارای کیفیت بالایی باشند تا یک محصول از ایمنی و کیفیت بالایی برخوردار باشد.

 

در صورت خراب شدن اجزای گاوصندوق چه اقداماتی باید انجام داد؟

هر یک از شما عزیزان باید همواره خرید گاوصندوق را از فروشگاه ‌های مطمئن و برندهای معتبری مثل ایران کاوه انجام دهید. در این صورت، اجزای گاوصندوق به راحتی و با گذشت مدت زمان اندکی خراب نمی ‌شوند. در واقع، شما می‌ توانید با یک بار هزینه، محصولاتی ایمن و سالم را برای سالیان سال تهیه کنید. اما اگر در صورت بروز حوادث انسانی و طبیعی برخی از اجزای سازنده گاوصندوق‌ تان خراب شد، باید اقداماتی را انجام دهید. شما عزیزان می ‌توانید با شرکت فروشنده تماس گرفته و از آن ها در این زمینه یاری بگیرید. زیرا، اغلب برندهای معتبر اجزای سازنده گاوصندوق را در اختیار دارند و می ‌توانند به راحتی آن ها را تعویض کنند.

 

منظور از رزین پلی استر چیست؟

لازم به ذکر است تا بدانید که ساختار رزین پلی استر از در کنار هم قرارگیری اسید آلی و الکل تشکیل می‌ شود. رزین انواع مختلفی دارد و یکی از خاصیت ‌های بی ‌نظیر آن، مقاومت بسیار زیاد آن می ‌باشد. رزین پلی استر در شرایط جوی نامساعد از استحکام مقاومت بسیار زیادی برخوردار بوده و از نظر هزینه و صرف اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه می ‌باشد.

 

سوالات متداول در رابطه با اجزای گاوصندوق

  • مهم ترین اجزای گاوصندوق کدامند؟

یک گاوصندوق از بخش ‌های مختلفی تشکیل شده است که مهم‌ ترین آن ها شامل: جعبه فلزی، درب، قفل، لولا و …، می ‌باشند.

  • بدنه فلزی گاوصندوق دارای چند نوع است؟

بدنه فلزی گاوصندوق دارای انواع مختلف است که اصلی ‌ترین آن یک جداره و دوجداره می ‌باشند و هر یک از آن ها نیز دارای انواع مختلفی هستند.

  • انواع زبانه ‌های مورد استفاده در گاوصندوق کدامند؟

در ساختار گاوصندوق از دو زبانه ثابت یا متحرک بسته به سفارش مشتریان استفاده می ‌کنند.

 

خلاصه مطلب

ما در این بخش از مطلب تلاش کردیم تا هر یک از شما عزیزان را با اجزای گاوصندوق و بخش‌ های مختلف آن آشنا کنیم. هر یک از شما عزیزان می ‌توانید با شناخت اجزای کاربردی گاوصندوق در زمان خرید به شکل اصولی یک محصول مورد نیاز را انتخاب کرده و تهیه کنید. در واقع، برای داشتن خریدی درست و ایده ‌آل شما باید اطلاعات کافی و لازم را در این زمینه داشته باشید. اگر در این زمینه سوالی دارید و یا می ‌خواهید اطلاعات کاملی در رابطه با هر یک از اجزای سازنده گاوصندوق به دست آورید؛ می ‌توانید با همکاران ما ارتباط برقرار کنید. برای برقراری ارتباط با همکاران ما کافی است تا به سایت ایران کاوه سر بزنید و یا با شماره‌ های مربوطه تماس حاصل فرمایید. برای تماس با همکاران ما کافی است تا با شماره ‌های 09128334148 و 02166263137 ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

منوی اصلی