نقش بتن در گاوصندوق چیست؟

نقش بتن در گاوصندوق چیست؟

بتن یکی از موادی است که از آن اغلب در ساخت گاوصندوق ‌ها استفاده می ‌کنند که این موضوع سبب افزایش وزن این محصولات می ‌گردد. در واقع، بتن یکی از ترکیبات اصلی ساخت گاوصندوق است که قسمت عظیمی از تولید این محصول را بر عهده دارد. نقش بتن در گاوصندوق ‌ها از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است و به نوعی یک ابزار کمکی به شمار می ‌آید. علاوه بر بتن، در ساخت گاوصندوق از ابزارهای دیگری مثل: میلگرد آجدار، رابیتس ضخیم و گاهی اوقات میلگردهای ساده، نیز استفاده می‌ کنند. استفاده از هر یک از میلگردها، بتن ‌ها، رابیتس‌ ها و…، باعث افزایش مقاومت ساختار گاوصندوق می‌ گردد. برای آشنایی با نقش بتن در گاوصندوق و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

بتن چیست؟

پیش از آن که هر یک از شما عزیزان را با نقش بتن در گاوصندوق آشنا کنیم، بهتر است بدانید که بتن چیست. همواره به ترکیب آب و شن و ماسه و سیمان بتن گفته می‌ شود و زمانی که از بتن در ساخت یک گاوصندوق استفاده کنند؛ جا به جایی و حمل و نقل آن دشوار شده و می‌ توان گفت که وزن نهایی گاوصندوق تا حد زیادی افزایش پیدا می ‌کند. بتن ‌های موجود در گاوصندوق‌ ها همواره با ابزاری مثل رابیتس ضخیم یا میلگردهای آجدار مسلح می ‌شوند و با این کار مقاومت بدنه آن ها نیز تا حد زیادی افزایش پیدا می‌ کند و همچنین می ‌توانند در برابر آتش و حرارت نیز مقاوم باشند. لازم به ذکر است تا بدانید که بتن مسلح یا بتن آرمه به بتنی گفته می ‌شود که با آرماتور یا میلگردهای آجدار مسلح شده باشد و در واقع به ترکیب بتن به علاوه میلگرد یا رابیتس در اصطلاح عامیانه راویز بتن مسلح می ‌گویند.

برخی از تولیدکنندگان گاوصندوق برای مسلح کردن بتن به جای میلگردهای آجدار از میلگردهای تقویتی، شبکه ‌های توری تقویتی، صفحات فلزی یا الیاف تقویتی استفاده می‌ کنند. دلیل اصلی استفاده از بتن آرمه؛ واگذاری نیروهای کششی به وجود آمده در بتن به میلگردها می ‌باشد. در واقع، با این کار نیروهای کششی به بتن وارد نشده و ترک خوردگی و پوکیدن و از هم پاشیدن بتن‌ ها تا حد زیادی پیشگیری می‌ شود. از بتن اولین بار در سال ۱۸۴۹ توسط باغبانی فرانسوی به نام جوزف مونیر اختراع شده است و سپس در سال ۱۸۶۷ به ثبت رسیده باشد. برخی از تولید کنندگان از موادی مثل: الیاف عالی و معدنی نیز به عنوان کامپوزیت‌ های در اشکال مختلف برای تقویت بتن استفاده می ‌کنند تا بتواند نیروهای فشاری را به خوبی تحمل کند.

 

نقش بتن در گاوصندوق‌ ها

 

نقش بتن در گاوصندوق‌ ها

بیان کردیم که اصولاً برای ساخت گاوصندوق از بتن استفاده می ‌کنند تا با این کار مقاومت ساختاری آن را افزایش دهند. البته تمامی گاوصندوق ‌ها دارای بتن نیستند و برخی از افراد از گچ به جای بتن استفاده می‌ کنند که با این کار استحکام گاوصندوق را تا حد زیادی کاهش داده و به نوعی از کیفیت آن کاسته می ‌شود. به طور کلی نقش بتن در تولید گاوصندوق به خوبی مشهود است و بتن در برابر حرارت و گرما مقاومت بالایی دارد. لذا؛ استفاده از آن در تولید گاوصندوق منجر به نسوز بودن آن شده و به نوعی می ‌توان گفت که هر محصولی که در ساخت بدنه خود دارای بتن باشد، به گاوصندوق نسوز تبدیل می ‌گردد.

لازم به ذکر است تا بدانید که بتن به خاطر ترکیباتی که دارد گرما را به نقاط دیگر انتقال نمی ‌دهد و سطح ‌های دیگر در بدنه گاوصندوق دچار هیچ نوع آسیبی نمی‌ گردند. اما، استفاده از این ماده باعث می ‌شود تا وزن نهایی گاوصندوق تا حد زیادی افزایش پیدا کند و به همین خاطر می ‌توان گفت که جا به جایی آن امری دشوار خواهد شد. اما، عدم جا به جایی گاوصندوق به خاطر وزن زیاد آن، به نوعی یک مزیت نیز به شمار می ‌آید. زیرا، سارقین نمی ‌توانند آن را جا به جا کرده و به محتویات داخل گاوصندوق دسترسی داشته باشند. برای آشنایی با گاوصندوق ‌های ضد سرقت و اطلاع از مشخصات آن ها هر یک از شما عزیزان می ‌توانید مقاله زیر را به خوبی مطالعه کنید.

 

برای مطالعه مقاله گاوصندوق ضد سرقت بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

کاربرد و نقش بتن در گاوصندوق

علاوه بر تمامی موارد فوق، اغلب تولید کنندگان گاوصندوق از بتن به خاطر تحمل فشار زیاد آن استفاده می ‌کنند. در واقع، محصولاتی که در ساخت بدنه خود و ساختارشان دارای بتن هستند؛ حتی با فشار زیاد نیز به راحتی از هم پاشیده نشده و دچار هیچ نوع آسیب و مشکلی نمی ‌شوند. کاربرد بتن در تولید گاوصندوق و یا نقش آن به خاطر این ماده در میزان مقاومت آن می ‌باشد. خصوصیات مشترک بین سیمان و بتن همواره میزان استحکام و محکم شدن آن ها در زمان تماس با آب می ‌باشد که حتی با قرار دادن در سطح آتش نیز بتن استحکام بیشتری پیدا می ‌کند. در واقع، این ماده حتی با رساندن دما و افزایش آن نیز هیچ حرارتی را به سطوح دیگر انتقال نداده و موقعیت خطرناکی را برای گاوصندوق به وجود نمی ‌آورد. اما، با این حال بتن دارای یک عیب است که آن هم مربوط به ترد بودن آن می ‌باشد. اگر از دستگاه جک مکنده استفاده شود و این دستگاه به بتن گاوصندوق متصل شود، به راحتی از هم پاشیده شده و مقاومت آن از بین می ‌رود.

به عبارتی ساده‌ تر بتن در برابر فشار بسیار مقاوم است؛ اما، در برابر کشش دوام خوبی ندارد. به همین خاطر برخی از تولید کنندگان به جای بتن، در ساخت گاوصندوق از بتن مسلح استفاده می‌ کنند. بیان کردیم که کیفیت بتن در ساخت گاوصندوق از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا، تاثیر مستقیمی در کارایی و کاربرد آن دارد. استفاده از این ماده در ساخت گاوصندوق به زمان زیادی نیاز دارد. به همین خاطر برخی از تولید کنندگان به جای آن از مواد دیگری استفاده می‌ کنند که یکی از این مواد به نام زودگیر کننده شناخته می ‌شوند. از ماده زودگیر کننده همواره در کنار بتن استفاده می ‌کنند که این ماده در افزایش وزن و همین طور کوتاه کردن زمان تولید، نقش زیادی دارد. برای استفاده از این ماده همواره از دستگاه میکسر استفاده می ‌کنند تا به راحتی تمامی مواد را با هم ترکیب می کند.

همچنین، این ماده باعث افزایش مقاومت کیفیت نهایی گاوصندوق شوند. البته برخی از افراد از دستگاه میکسر استفاده نکرده و به شکل دستی بتن و ماده زودگیر کننده را با هم ترکیب می ‌کنند. ر این حالت در مقایسه با استفاده از دستگاه میکسر، از کیفیت مطلوب برخوردار نمی‌ باشد. به عبارت ساده ‌تر بتن ‌های دست ساز کیفیت استانداردی نسبت به بتن ‌های میکس شده را دارا نیستند. زیرا، گاهی اوقات ممکن است که در زمان ترکیبات دستی هوا داخل بتن رفته و هوا گرفتگی رخ دهد. زمانی که هوا گرفتگی در بخش ‌هایی از بتن به وجود آید، باعث کاهش استحکام و مقاومت آن می‌ شود. ساخت گاوصندوق دارای مراحلی است که برای آشنایی با آن ها می ‌توانید با به مقاله زیر را به خوبی مطالعه کنید.

 

برای مطالعه مقاله ساخت گاوصندوق و آشنایی با مراحل آن بر روی لینک مربوط کلیک کنید.

 

منظور از بتن یا ماده زود گیرنده چیست؟

در قسمت قبلی بیان کردیم که برخی از تولید کنندگان برای افزایش کیفیت بتن، از ماده زود گیرنده استفاده می ‌کنند. حال ممکن است سوال کنید که این ماده چیست؟ ماده زود گیرنده به نوعی یک از افزودنی هایی است که به بتن اضافه شده و از طریق افزودن آن به بتن، جذب آب از بتن را با سرعت بیشتری انجام می‌ دهد. همان طور که از نام این محصول مشخص است؛ افزایش سرعت با استفاده از آن برای بتن بسیار ضروری بوده و هنگام دریافت آب از بتن سطح مقاومتی آن را نیز تا حد زیادی افزایش می‌ دهد. زود گیرنده ‌ها در بتن انواع مختلفی دارند که تعدادی از مهم ترین آن ها شامل موارد زیر هستند:

  • کلرید سدیم
  • کربنات سدیم
  • ترکیبات آلومینات

استفاده از انواع زود گیرنده‌ ها علاوه بر موارد گفته شده، مانع از یخ زدن بتن در سرما نیز می‌ شوند. در واقع، می‌ توان استحکام بتن را در برابر سرما افزایش داد و این موضوع را یکی از ویژگی‌ ها و خاصیت‌ های زود گیرنده بیان کرد. هر چه تولید کنندگان از انواع زود گیرنده‌ ها در بتن استفاده کنند؛ کیفیت نهایی گاوصندوق نیز به همان میزان افزایش پیدا می ‌کند. اما به یاد داشته باشید که زمان استفاده از این مواد باید در مدت زمان مشخصی انجام شود و اگر زمان آن به درستی رعایت نگردد؛ استحکام بتن کاهش پیدا می ‌کند. به خاطر داشته باشید که برخی از افراد در ساخت گاوصندوق به جای مواد زود گیرنده از مواد روان کننده نیز استفاده می‌ کنند. مواد روان کننده نیز اگر در بتن استفاده شوند؛ کیفیت نهایی گاوصندوق را تا حد زیادی افزایش می ‌دهند. انواع روان کننده‌ ها یا همان مواد شیمیایی مخصوص، اغلب برای افزایش و کاهش آب در بتن استفاده می ‌شوند و می ‌تواند بتن را رقیق ‌تر کنند. رقیق ‌تر شدن بتن هرگز آسیبی را به ویژگی ‌های آن وارد نکرده و فقط می ‌توان به جای آب از آن ها استفاده کرد.

 

مناسب‌ ترین بتن برای ساخت گاوصندوق کدام است؟

بیان کردیم بتن زمانی که در ساخت یک گاوصندوق استفاده شود، نقش مهم و حیاتی را ایفا می‌ کند و می ‌تواند استحکام آن را تا حد زیادی افزایش دهد. اما، برخی از افراد به خاطر کاهش قیمت گاوصندوق، به جای بتن از گچ استفاده می ‌کنند. این کار موجب می ‌شود تا کیفیت نهایی گاوصندوق به شدت افت پیدا کند. بتن ‌های مختلفی برای تولید گاوصندوق وجود دارند که بتن فوق توانمند فشار بیش از ۱۲۰ مگاپیکسل را در برابر عامل ‌های بیرونی تحمل می ‌کند و مناسب ‌ترین می ‌باشد. محصولاتی که بر روی بتن اعمال می ‌شوند شامل: یون کلر و سیکل ‌های یخبندان هستند. آن ها باید بتواند در برابر فشارها و عوامل بیرونی به خوبی مقاومت کرده و دارای خصوصیاتی باشد که از جمله مهم ترین این خصوصیات شامل موارد زیر هستند:

  • استحکام بیش از اندازه
  • کشش و دوام زیاد
  • سازش با حرارت بیش از حد
  • پایداری در فضای بتن

 

مناسب‌ ترین بتن برای ساخت گاوصندوق کدام است؟

 

سوالات متداول در رابطه با نقش بتن در گاوصندوق

  • آیا می ‌توان به جای بتن از گچ در تولید گاوصندوق استفاده کرد؟

برخی از افراد به جای بتن از گچ استفاده می‌ کنند که با این کار استحکام گاوصندوق تا حد زیادی کاهش پیدا می ‌کند.

  • دلایل استفاده و نقش بتن در گاوصندوق چیست؟

دلایل بسیار زیادی برای استفاده از بتن در ساخت گاوصندوق وجود دارد که شامل: افزایش استحکام و مقاومت در برابر عوامل بیرونی، افزایش استحکام و مقاومت در برابر فشارها، افزایش استحکام در برابر دما و حرارت و…، می‌باشند.

  • چه بتنی برای ساخت گاوصندوق مناسب است؟

به طور کلی استفاده از بتن ‌ها در ساخت گاوصندوق اهمیت و نقش مهمی را ایفا می ‌کنند و می‌ توان از بتن مسلح برای افزایش کیفیت گاوصندوق استفاده کرد.

 

خلاصه مطلب

ما در این بخش از مطلب تلاش کردیم تا شما عزیزان را با نقش بتن در گاوصندوق آشنا کرده و اطلاعات کاملی در رابطه با این زمینه در اختیارتان قرار دهیم. در زمان استفاده از بتن در تولید گاوصندوق می ‌توان مواد دیگری مثل: زودگیر کننده و روان کننده نیز مورد استفاده قرار داد. به خاطر بسپارید که استفاده از مواد زودگیر کننده باید در زمان مناسب خود انجام شود تا کارایی بتن را تا حد زیادی افزایش دهد. زمان مناسب برای اضافه کردن این ماده، در آخرین مرحله می ‌باشد. اگر هر یک از شما عزیزان سوالی در این زمینه دارید و یا می ‌خواهید برای خرید انواع گاوصندوق ‌ها با کیفیت مرغوب و قیمتی مناسب اقدام کنید. می ‌توانید با همکاران ما در ایران کاوه ارتباط برقرار نمایید. همکاران ما در ایران کاوه در تمامی ایام سال و همچنین در ۲۴ ساعت شبانه روز آماده پاسخگویی و یاری رساندن شما عزیزان می ‌باشند. برای برقراری تماس با همکاران ما کافی است تا با شماره های 09128334148 – 02166263137 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

منوی اصلی