انواع قفل گاوصندوق آسانسوری کدامند؟

انواع قفل گاوصندوق آسانسوری کدامند؟

به محصولی که اغلب از آن در طلا فروشی ‌ها، عتیقه فروشی ‌ها یا موزه ‌ها استفاده می ‌شود و دارای امنیت زیادی است، گاوصندوق آسانسوری گفته می ‌شود. این گاوصندوق، دارای اجزای مختلفی است که شامل: بدنه و درب، موتور و گیربکس، سیستم امنیتی، سنسور امنیتی، ویترین شیشه‌ ای، سیستم هشدار و… می ‌باشند. علاوه بر این، گاوصندوق آسانسوری دارای قفل ‌های مختلفی نیز می‌ باشد که از جمله رایج ‌ترین این قفل‌ ها شامل: نوع مکانیکی، نوع دیجیتالی، مغناطیسی و… هستند. برای آشنایی بیشتر با انواع قفل گاوصندوق آسانسوری بهتر است در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

اجزای گاوصندوق آسانسوری

برای ساخت گاوصندوق آسانسوری از اجزای مختلفی استفاده می ‌شود تا با کمک این اجزا، گاوصندوق از ایمنی بالای برخوردار گردد. برخی از رایج ‌ترین اجزای تشکیل دهنده این محصول، شامل موارد زیر می ‌باشند:

 

بدنه و درب

مهم ترین اعضایی که گاوصندوق آسانسوری را تشکیل داده، بدنه آن است که اغلب از جنس فولاد ضد زنگ می ‌باشد. فولادی که در ساخت این محصول به کار می ‌رود، اهمیت بالایی دارد؛ زیرا، در دوام و سطح ایمنی آن تاثیر مستقیمی می‌ گذارد. علاوه بر این، بدنه فولادی این گاوصندوق همواره آن را در برابر عوامل خارجی و عوامل داخلی محافظت نموده و همچنین می‌ تواند اشیا قیمتی آن را نیز به خوبی نگهداری کند. فولادی که در ساخت بدنه این گاوصندوق استفاده می‌ شود، در برابر خوردگی و اکسید شدن مقاومت زیادی دارد و در طولانی مدت نیز دچار هیچ مشکلی نمی‌ گردد. البته، جنس درب این گاوصندوق نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و تاثیر زیادی بر ایمنی این محصول می ‌گذارد.

 

موتور و گیربکس

اجزای تشکیل دهنده دیگر این گاوصندوق، موتور و گیربکس آن است. موتور و و گیربکس این محصول باید قوی و سه فاز بوده و همچنین باید به نحوی باشد که امکان جابجایی را فراهم نماید. لذا، تولید کنندگان باید از موتور و گیربکس‌ هایی مرغوب و با کیفیت استفاده نمایند تا گاوصندوق آسانسوری و قفل آن از امنیت بالایی برخوردار شود.

 

سیستم و سنسور امنیتی قفل گاوصندوق آسانسوری

منظور از سیستم امنیتی، به نوعی همان قفل گاوصندوق آسانسور است که باید دارای امنیت بالایی باشد. سیستم امنیتی این گاوصندوق باید مجهز به اثر انگشت یا قفل ‌های ترکیبی باشد تا هیچ فردی به جز مالک آن نتواند درب گاوصندوق را باز کند. یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده این گاوصندوق آسانسوری، سنسور امنیتی و سیستم پیامک دهنده آن است. این سیستم باید بر روی تمامی درب گاوصندوق ‌ها نصب شده و هر بار که درب محصول باز می ‌شود، پیامکی به صاحب آن گاوصندوق ارسال شود. در واقع، این سیستم ‌ها دارای سیم کارت ‌هایی بوده و به صورت خودکار پیامک را به مالک ارسال می ‌کنند.

 

ویترین شیشه ای

این گاوصندوق، دارایی بخشی به عنوان ویترین شیشه ‌ای است که از طریق آن می ‌توان جواهرات گران بها، اشیا قیمتی و… را به نمایش گذاشت. بخش ویترین شیشه‌ ای همواره در جلوی گاوصندوق آسانسوری قرار دارد و معمولا از مواد شیشه‌ ای با دوامی ساخته شده است. برخی اوقات نیز در ساخت آن ها از شیشه‌ های ضد گلوله استفاده می ‌کنند تا هیچ سارقی نتواند به اشیا داخل آن دسترسی پیدا کند.

 

مکانیزم حرکتی

منظور از مکانیزم حرکتی این است که صاحب گاوصندوق بتواند با فشردن یک دکمه، بخش شیشه‌ ای یا همان ویترین گاوصندوق آسانسوری را حرکت داده و بالا و پایین کند. این مکانیزم، خود دارای هیدرولیک، مکانیزم زنجیری، جک، پیچ و…. می ‌باشد. این مکانیزم حرکتی، باید به درستی تعبیه و نصب شود تا در آینده برای خریدار هیچ مشکلی به وجود نیاید. البته، در این بخش باید به نورپردازی گاوصندوق نیز اهمیت داده شود تا جواهرات و اشیای گران بهای موجود در ویترین، جلوه بهتری پیدا کنند. معمولاً برای این منظور از چراغ‌ های LED استفاده می‌ کنند. این چراغ ‌ها هم انرژی کمتری را مصرف می ‌نمایند و هم طول عمر زیادی دارند.

 

سیستم هشدار قفل گاوصندوق آسانسوری

نوع دیگری از اجزای تشکیل دهنده گاوصندوق آسانسوری، سیستم هشدار آن است که با نام سیستم دزدگیر نیز شناخته شده است. این سیستم، معمولاً بر روی درب یا قفل گاوصندوق آسانسوری نصب می ‌شود و به صورت خودکار، کار می ‌نماید. لذا، اگر درب گاوصندوق بدون اجازه مالک باز شود، سیستم به صورت خودکار پیامی را برای مالک ارسال می ‌کند و همچنین آژیر پخش می‌ کند. با این کار، تا حد زیادی از سرقت جلوگیری کرده و یا نمی ‌گذارد حوادث ناگواری رخ دهد.

 

سیستم هشدار قفل گاوصندوق آسانسوری

 

سیستم لرزش و ضربه

گاوصندوق ‌های آسانسوری، دارای سیستم لرزش و ضربه هستند به نحوی که اگر ضربه‌ ای به شیشه یا صندوق اصلی وارد شود، گاوصندوق صدای بلندی را ایجاد کرده و به صورت اتوماتیک درب آن بسته می ‌شود. این سیستم از اهمیت بالایی برخوردار است و بر روی تمامی گاوصندوق ‌های آسانسوری در زمان ساخت، نصب می‌ شود. لازم به ذکر است و بدانید که ویترین این آسانسور و همین طور بدنه آن، نیز مجهز به این سیستم بوده و همچنین در برابر آتش سوزی و آب نیز مقاومت می‌ کنند.

 

سیستم قفسه بندی

نوع دیگری از تجهیزات مربوط به چیدمان داخلی و سیستم قفسه ‌بندی آسانسوری هستند. منظور از سیستم ‌های قفسه بندی، نوع نمایش و نگهداری جواهرات ارزشمند یا اشیا قیمتی در گاوصندوق می باشند. این سیستم باید سازمان یافته بوده و قفسه‌ بندی شده باشد تا بتوان از طریق آن به راحتی به محصولات دسترسی پیدا کرده و موجب سهولت در کار شود.

 

سیستم کنترل از راه دور

نوع دیگری از اجزای گاوصندوق آسانسوری، سیستم کنترل از راه دور یا ریموت است. اغلب این گاوصندوق‌ ها مجهز به سیستم کنترل از راه دور نبوده و فقط برخی از آن ها دارای این سیستم می ‌باشند. از طریق این سیستم، صاحب یا مالک گاوصندوق می‌ تواند درب آن را باز و بسته کرده و تنظیمات امنیتی مخصوص به آن را از راه دور انجام دهد.

 

انواع قفل گاوصندوق آسانسوری

انواع مختلفی از قفل‌ ها در این گاوصندوق استفاده می‌ شوند که برخی از رایج ‌ترین انواع قفل گاوصندوق آسانسوری، شامل موارد زیر هستند:

 

قفل گاوصندوق آسانسوری الکترونیکی

اولین مورد مربوط به قفل ‌های الکترونیکی هستند که دارای سیستم‌ های امنیتی بوده و از ترکیبات دیجیتالی، رمز عبور یا کارت ‌های هوشمند استفاده می ‌کنند. این قفل ‌ها همواره از پیشرفته ‌ترین رمزگذاری‌ ها استفاده کرده و امنیت بالایی دارند. همچنین، با استفاده از قفل ‌های الکترونیکی می‌ توان سرقت صندوق را به کمترین میزان خود رساند و دیگر خطری برای گم شدن یا شکستن کلیدها وجود ندارد. اغلب قفل گاوصندوق آسانسوری که نوع الکترونیکی است به نوعی دارای طراحی کلاسیک بوده و فقط توسط مالک آن، درب باز می ‌گردد.

 

انواع قفل گاوصندوق آسانسوری

 

قفل مکانیکی

نوع دیگر قفل ‌های مکانیکی هستند که از مواد با دوام مانند: فولاد یا آلومینیوم ساخته شده و با کلیدهای فیزیکی کار می ‌کنند. این قفل، به دلیل پایین بودن قیمت، بیشتر استفاده می ‌شوند؛ اما، در عین حال امنیت آن بسیار کم است. زیرا، کلید آن فیزیکی بوده و می توان کپی برداره نموده یا به سرقت برد و درب را باز نمود. لذا، پیشنهاد می شود تا در این گاوصندوق ها از قفل های دیگری به جای مکانیکی استفاده شود.

 

قفل اثرانگشتی یا بیومتریک

نوع دیگری از قفل گاوصندوق آسانسوری، اثر انگشتی یا بیومتریک است که از جدیدترین تکنولوژی ‌های روز دنیا برای ساخت این قفل، استفاده می ‌شود. این محصول اغلب با استفاده از اثر انگشت، اسکن عنبیه چشم یا تشخیص چهره مالک درب را باز می ‌کند. به همین خاطر، یکی از ایمن ‌ترین قفل‌ ها شناخته شده و در مقایسه با سایر قفل ‌ها نیز دارای امنیت بسیار زیادی می ‌باشد. بنابراین، دیگر صاحبان گاوصندوق ‌ها با کمک این قفل مشکلی در رابطه با گم کردن کلید، فراموش کردن رمز عبور و مواردی از این قبیل، ندارند. همچنین، میزان سرقت از این قفل ‌ها بسیار کم است و می توان گفت سارقین نمی توانند این قفل ها را باز کنند.

 

برای آشنایی با قفل بیومتریک بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

قفل گاوصندوق آسانسوری مغناطیسی

نوع دیگری از قفل‌ گاوصندوق آسانسوری، قفل مغناطیسی است که به صورت الکترونیکی کنترل می ‌شود و از طریق میدان ‌های مغناطیسی کار می‌ کند. اگر برق قطع شود، این قفل‌ به صورت اتوماتیک بسته شده و درب گاوصندوق نیز قفل می ‌گردد. قفل مغناطیسی گاوصندوق آسانسوری معمولاً از دو بخش اصلی تشکیل شده که یکی آهنربای الکتریکی و دیگری صفحه فلزی می‌ باشد. الکترومغناطیس در یک طرف درب گاوصندوق و صفحه فلزی در سمت دیگر درب تعبیه می ‌شوند. لذا، هنگامی که قفل باز می‌ شود، آهنربای الکتریکی با الکتریسیته تامین شده و مقدار میدان مغناطیسی ایجاد می ‌شود. سپس، صفحه فلزی در این میدان نگه داشته شده و در باز می‌ ماند. اما، اگر برق قطع شود، میدان مغناطیسی از بین رفته و صفحه فلزی آزاد شده و درب به صورت خودکار بسته می ‌شود. به همین خاطر، اغلب افراد از قفل‌ های مغناطیسی در کنار قفل‌ های الکترونیکی استفاده می کنند تا اگر قطع برق گردد، از قفل ‌های الکترونیکی به عنوان جایگزین استفاده کنند.

 

چگونه گاوصندوق آسانسوری مناسب را انتخاب کنیم؟

هر یک از شما عزیزان برای این که گاوصندوق آسانسوری مناسب را انتخاب کنید و یا در زمان انتخاب قفل گاوصندوق آسانسوری، دچار سردرگمی نشوید؛ باید نکاتی دانسته و رعایت فرمایید. برخی از اصلی ‌ترین آن ها عبارتند از: توجه به اندازه و ظرفیت که در این مورد شما باید ابعاد گاوصندوق مورد نیاز و مکان قرارگیری آن را بررسی کنید. علاوه بر این، شما باید در نظر داشته باشید که چه اشیایی با چه حجمی را قرار است در گاوصندوق قرار دهید. سپس، اندازه و ظرفیت محصول مورد نظرتان را بر اساس آن، انتخاب نمایید. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، نوع قفل گاوصندوق آسانسوری می ‌باشد. شما برای افزایش امنیت باید از مجهزترین و به روزترین قفل ‌ها استفاده نمایید. پیشنهاد می ‌کنیم تا بین گاوصندوق‌ های الکترونیکی و بیومتریک یا اثر انگشتی یکی را انتخاب کرده و تهیه نمایید. علاوه بر این دقت کنید که گاوصندوق مورد نظر شما در برابر آتش، آب، ضربه و یا عوامل دیگر مقاوم باشد. در این صورت، هم خود گاوصندوق و هم محتویات آن در امان بوده و در آینده دچار مشکلات مختلفی نخواهد شد.

 

برای آشنایی با قفل دیجیتالی یا الکترونیکی بر روی لینک کلیک کنید.

 

سوالات متداول در رابطه با قفل گاوصندوق آسانسوری

  • گاوصندوق آسانسوری از چه اجزایی تشکیل شده است؟

اجزای تشکیل دهنده این گاوصندوق شامل: بدنه و درب، موتور و گیربکس، سیستم و سنسور امنیتی، سیستم هشدار دهنده، سیستم لرزش و… می ‌باشند.

  • انواع قفل گاوصندوق آسانسوری کدامند؟

انواع قفل این گاوصندوق شامل: نوع مکانیکی، نوع اثر انگشتی یا بیومتریک، نوع مغناطیسی و… هستند.

  • قیمت قفل گاوصندوق آسانسوری چقدر است؟

قیمت قفل گاوصندوق آسانسوری، تحت تاثیر نوع آن بوده و نرخ هر یک از آن ها با دیگری متفاوت می‌ باشد.

 

خلاصه مطلب

ما در این بخش از مطلب تلاش کردیم تا شما را با انواع قفل گاوصندوق آسانسوری آشنا نموده و اطلاعات کاملی در رابطه با اجزای آن در اختیارتان قرار دهیم. به یاد داشته باشید که در زمان خرید این گاوصندوق و قفل آن، باید به شرکت و برند سازنده آن نیز توجه ویژه‌ ای داشته باشید. همچنین، توجه کنید که این گاوصندوق و قفل، دارای امنیت بالایی بوده و در عین حال نرخ مقرون به صرفه‌ ای داشته باشند. اگر سوالی در رابطه با این موضوع دارید و یا می ‌خواهید اطلاعات بیشتری به دست آورید، می ‌توانید با همکاران ما در ایران کاوه ارتباط برقرار نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

منوی اصلی